Słownik kulinarny

d

Dzięgiel litwor

Dzięgiel litwor
fot. Fotolia
Dzięgiel litwor lub arcydzięgiel litwor jest to roślina z rodziny selerowatych znana pod nazwami zwyczajowymi takimi jak: angelika, dzięgiel lekarski, dzięgiel wielki, anielskie ziele, anielski korzeń. Występuje w górzystym rejonie Europy i Azji. W Polsce od 2014 roku jest objęty częściową ochroną, a wcześniej był pod całkowitą ochroną. Jest to roślina dwuletnia, dosyć wysoka, bo dochodząca do 3 metrów wysokości.

Dzięgiel litwor zawiera olejek eteryczny, kwas walerianowy, kwas angelikowy, kumaryny, flawonoidy oraz garbniki. Dzięgiel stanowi surowiec zielarski, zbierany jest korzeń. Działa rozkurczowo, wiatropędnie, antyseptycznie i uspokajająco oraz pobudza czynności wydzielnicze, wzmacnia odporność. Poprawia pracę układu pokarmowego, podwyższa wydzielanie enzymów trawiennych. Łagodzi bóle brzucha oraz wzdęcia. Pobudza apetyt oraz działa moczopędnie. W średniowieczu przypisywano tej roślinie właściwość usuwania „trucizn” z organizmu ludzkiego. Olejek eteryczny wykorzystywany jest do nacierania przy nerwobólach i bólach reumatycznych.
Warto pamiętać, że podczas zbierania ziela w upalne dni osoby alergiczne mogą dostać wysypki skórnej.

Arcydzięgiel litwor jest wykorzystywany w cukiernictwie do ozdabiania tortów i ciast, łodygi smaży się w cukrze, bądź też przygotowuje się dżemy i konfitury, stosowany przy produkcji likierów. Korzenie i kandyzowane łodygi noszą nazwę anżelika. 
Dzięgielówka

Dzięgielówka

Stenka Stenka
1

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: