Słownik kulinarny

l

Lipa

Lipa
fot. Fotolia
Lipa jest to rodzaj drzewa długowiecznego, które występuje w strefie klimatu umiarkowanego na Półkuli Północnej. Jest jednym z najbardziej znanych i cenionych drzew w naszym kraju. Od bardzo  dawna znano właściwości lecznicze lipy, a poeci i pisarze opisywali w swych utworach to piękne drzewo. Nazwa miesiąca lipca wiąże się właśnie z okresem jej kwitnienia. Nie tylko kwiat był surowcem zielarskim, ale też kora i liście. Obecnie lipa jako roślina ozdobna sadzona jest w parkach oraz wykorzystywana jest do tworzenia alei. Jest  rośliną miododajną, a jej drewno – miękkie i łatwe w obróbce – jest cennym materiałem rzeźbiarskim oraz służy do wyrobu instrumentów muzycznych. Lipa drobnolistna charakteryzuje się słodkim zapachem oraz lekko goryczkowym smakiem.

Zawartość i działanie
Kwiatostan lipy od bardzo dawna jest używany jako środek leczniczy, a obecnie również przemysł farmaceutyczny wykorzystuje jej lecznicze działanie. Kwiaty zawierają ponad 20 flawonoidów, które są silnymi przeciwutleniaczami i wzmacniają odporność ludzkiego organizmu. Poza tym zawiera: garbniki, fitosterole, terpeny, pektyny, olejek eteryczny, kwasy organiczne, sole mineralne oraz witaminę C i PP. Wszyscy znamy z dzieciństwa herbatki z lipy. Mają one działanie napotne, przeciwgorączkowe, moczopędne, uspokajające i przeciwskurczowe. Stosuje się je wspomagająco w infekcji górnych dróg oddechowych. Ma również działanie łagodzące kaszel.

Zastosowanie
W sztuce kulinarnej wykorzystywane są młode liście, kwiaty oraz pąki. Lipę wykorzystuje się przede wszystkim do parzenia naparu leczniczego. Przygotowuje się z niej również nalewki, syropy, czy soki.
Syrop z lipy

Syrop z lipy

Mniam1 Mniam1
1

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Nalewka lipowa

Nalewka lipowa

Ania Hosz Ania Hosz

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: