Słownik kulinarny

m

Mąka sojowa

Mąka sojowa
fot. Fotolia
Mąka sojowa jest produktem otrzymanym z ziaren soi – rośliny pochodzącej z południowo-wschodniej Azji i należącej do rodziny bobowatych.  Była uprawiana w Chinach już 4000 lat temu, a obecnie największym producentem są Stany Zjednoczone. Duży procent w światowej produkcji zajmuje soja transgeniczna – soja genetycznie modyfikowana – jednak warto sięgać po soję z upraw ekologicznych.

Zawartość
Soja jest rośliną strączkową, zawierająca dużo białka i korzystnych dla zdrowia człowieka aminokwasów. Poza tym jest bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe i  witaminy z grupy B oraz magnez, wapń, żelazo i fosfor. Zawiera także fitoestrogeny, które łagodzą objawy menopauzy. Brak glutenu sprawia, że coraz częściej produkty z soi używają osoby chore na celiakie oraz stanowią alternatywę dla osób bezmlecznych. Coraz więcej jest doniesień negatywnego działania produktów sojowych na mężczyzn. Uważa się, że obniżają poziom testosteronu, źle wpływają na jakość nasienia męskiego, a także przyczyniają się do rozwoju raka prostaty. Doniesienia te muszą być potwierdzone rzetelnymi badaniami.

Właściwości
Mąka sojowa jest lekko kremowa, delikatna i puszysta. Charakteryzuje się lekko orzechowym posmakiem, który nabiera wyrazistości po jej uprażeniu. Ma silne właściwości wiążące. Z reguły nie zawiera glutenu, a jej odmiany różnią się przede wszystkim zawartością tłuszczu. Wypieki z mąki sojowej lekko brązowieją.

Zastosowanie
Mąkę sojową wykorzystuje się do wyrobu pieczywa, makaronów, ciast i ciasteczek. Stanowi środek konserwujący oraz poprawia właściwości produktów spożywczych. W kuchni wegetariańskiej stanowi substytut  jaja kurzego. Jest ważnym elementem diety bezglutenowej. Wykorzystywana jest do zagęszczania sosów i zup, a także do wyrobu past i mleka.