Słownik kulinarny

o

Orzech brazylijski

Orzech brazylijski
fot. Panthermedia
Pochodzenie

Orzechy brazylijskie
są to nasiona wiecznie zielonego drzewa dochodzącego do 50 m wysokości i dziko rosnącego w tropikalnych lasach górnego dorzecza Amazonki: przede wszystkim w Boliwii, Brazylii i Peru. Nosi ono nazwę: orzesznica wyniosła, brazylijska lub bertolecja. Mimo prób upraw tego drzewa niestety większą część zbiorów orzechów nadal pochodzi z drzew dziko rosnących.  Z jednego drzewa można zebrać do pól tony nasion. Cały czas zbiory gwałtownie spadają. Orzechy te są trochę podobne do orzechów nerkowca, mają słodki smak i zapach.

Zawartość

Orzechy brazylijskie są skarbnicą nienasyconych kwasów tłuszczowych, dobrze przyswajalnego białka, witaminy z grupy B, C, E, A oraz minerały: wapń, potas, fosfor, żelazo. Jednak to co je wyróżnia od innych orzechów to bardzo duża zawartość  selenu – pierwiastka, który wzmacnia działanie przeciwutleniaczy w walce z wolnymi rodnikami i komórkami nowotworowymi. Zjedzenie tylko dwóch orzechów zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na selen. Zawierają również rad i bar.

Działanie

Orzechy brazylijskie są bardzo sycące i kaloryczne. Zawarte w nich substancje wzmacniają organizm, doskonale wpływają na układ sercowo - naczyniowy, regenerują skórę, zapobiegają przed przedwczesnymi procesami starzenia się organizmu. Są doskonałym środkiem na potencję i poprawienia jakości męskiego nasienia, co korzystnie wpływa przy problemach z płodnością.  Usprawniają metabolizm ludzkiego organizmu. Odgrywają ważną rolę w walce z nowotworami, zwłaszcza piersi, prostaty czy płuc.
Zastosowanie

Stanowią składnik mieszanek bakaliowych. Można je dodawać do ciast, ciasteczek i deserów oraz sałatek. Rozkruszone i połączone z bułką mogą stanowić świetny dodatek do mięs.