Z kwiatostanu pozyskiwanego z lipy robi się herbaty ziołowe. Herbata z lipy ma słomkowy kolor i delikatny smak. Napar można pić z dodatkiem miodu, soku owocowego lub plastra cytryny. Herbata lipowa dobrze smakuje zarówno podana na gorąco, jak i na zimno. Zaparzoną herbatę ostudza się, osładza np. miodem i dodaje kostki lodu. Świeżo zebrane kwiaty lipy można mieszać np. z rumiankiem lub kwiatami czarnego bzu.

Kiedy zbierać kwiat lipy

Kwiaty lipy zbiera się pod koniec czerwca lub w lipcu – kiedy drzewo kwitnie. Jego kwiaty są białe i mają intensywny, lekko słodki zapach. Rozróżnia się dwa rodzaje drzewa. Lipa szerokolistna zakwita w czerwcu, a drobnolistna dopiero w lipcu, ale z obu gatunków robi się herbatę. Do zrobienia herbaty lipowej zbiera się całe kwiatostany razem z podsadkami kwiatowymi, unikając kwiatów przekwitłych, uszkodzonych lub odbarwionych.

Jak zrobić herbatę z kwiatu lipy

Świeżo zebrane kwiaty lipy muszą wyschnąć, aby były dobre do zaparzenia. Kwiaty suszy się w zaciemnionym i przewiewnym miejscu, a następnie przechowuje w szczelnie zakręconym szklanym słoiku. Kwiaty lipy można dostać w sklepie zielarskim lub aptece w postaci suszu lub w torebkach. Gotową herbatę ziołową lub kwiatostan, wysuszony domowym sposobem, zalewa się wrzącą wodą i parzy około 10-15 minut. Do filiżanki wsypuje się około 1,5 grama suszu, czyli mniej więcej 1 łyżeczkę.

Herbata z lipy dla dziecka

Herbatę z lipy zaleca się dzieciom powyżej 12 roku życia. Ciepły napar ziołowy można pić 2-3 dziennie, najlepiej między posiłkami.

Działanie herbaty z lipy

Herbata z kwiatu lipy działa napotnie i przeciwgorączkowo, dlatego polecana jest do picia na przeziębienie i grypę. Kwiatostan lipy zawiera flawonoidy, czyli przeciwutleniacze przez co opóźnia procesy starzenia oraz wzmacnia układ odpornościowy. Ponadto, ziołowa herbata działa rozluźniająco i uspokajająco.

Znaleźliśmy przepisów w kategorii Herbata z lipy