Herbata jest naparem z ususzonych liści, gałązek oraz kwiatów rośliny o tej samej nazwie. Napój parzy się również z ziół i suszu owocowego. Dawniej herbatę uprawiano wyłącznie w Chinach, obecnie robi się to także w Indiach, na Sri Lance, w Afryce oraz w Ameryce Południowej. Istnieje wiele odmian suszu, ale najpopularniejsza jest czarna herbata. Do pozostałych gatunków należą herbata biała, czerwona, żółta, zielona i inne. Każdą z nich parzy się w odmienny sposób. W Polsce herbatę najczęściej podaje się do posiłków oraz deserów. 
Biała herbata powstaje z młodych, nierozwiniętych pąków liści rośliny. Ma jasnożółty kolor i delikatny smak. Herbata matcha jest przygotowana ze sproszkowanych, niefermentowanych liści rośliny. To tradycyjny napój kuchni japońskiej, stosowany również do zup i produkcji słodyczy. Herbata yerba mate to susz z ostrokrzewu paragwajskiego. Jest popularna w Ameryce Południowej i słynie ze swoich właściwości pobudzających. Yerba mate zawiera kofeinę oraz polifenole (substancje o działaniu przeciwutleniającym). Herbata pu erh, zwana też czerwoną, ułatwia odchudzanie. 
Herbata z lipy

Herbata z lipy

Herbata z lipy, w torebkach do zaparzania, dostępna jest np. w aptekach. Napar można też zrobić samodzielnie, zbierając kwiatostan drzewa lipy na przełomie czerwca – lipca. Suszone kwiaty przechowuje się w szczelnie zamkniętym słoiku. Napar przygotowuje się z około 1 łyżki kwiatów lipy suszonych lub świeżych na 1 szklankę wrzącej wody. Napój po 10-15 minutach parzenia jest gotowy do picia. Herbata z lipy jest niezastąpiona w czasie przeziębienia, ponieważ ma właściwości napotne i przeciwdziała gorączce.

Czerwona herbata

Czerwona herbata

Czerwona herbata, czyli pu erh, ma gorzki smak. Jest wytwarzana ze sfermentowanych i leżakujących liści rośliny. Napar słynie z właściwości odchudzających, gdyż wspiera działanie wątroby, obniża poziom cholesterolu we krwi i poprawia przemianę materii. Z tego powodu czerwona herbata pu erh świetnie się sprawdzi po ciężkostrawnych, tłustych posiłkach. Susz zaparza się w temperaturze 90 lub 95 stopni Celsjusza.

Herbata z imbirem

Herbata z imbirem

Herbata z imbirem doskonale rozgrzewa organizm i chroni przed przeziębieniem. Napój najlepiej smakuje z miodem i cytryną, ale sprawdzą się również inne warianty. Zielona herbata z imbirem ma właściwości odchudzające, natomiast mięta ukoi biegunkę i bóle żołądka. Korzeń rośliny należy obrać, zetrzeć na tarce, przełożyć do rondla, zalać zimną wodą i gotować przez 10 minut na małym ogniu. Następnie dodaje się: herbatę (liściastą lub w torebkach), płynny miód i plastry świeżej cytryny. Gotowy, gorący napój przelewa się do kubków i pije na ciepło.

Zielona herbata

Zielona herbata

Zielona herbata jest produkowana z młodych, niefermentowanych i ususzonych liści. Susz zaparza się w temperaturze od 80 do 90 stopni Celsjusza. Picie naparu obniża ciśnienie tętnicze i cholesterol we krwi, a także pomaga wydalić drobnoustroje z organizmu. Zielona herbata świetnie sprawdza się po posiłkach oraz jako samodzielny napój. Można pić ją na ciepło i zimno. Zielona herbata matcha jest popularna w Japonii.

Znaleźliśmy 35 przepisów w kategorii Herbata

Zimowa herbata

Zimowa herbata

WWWiola WWWiola

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Mrożona herbata

Mrożona herbata

nuleczka nuleczka

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Herbata zimowa

Herbata zimowa

Ag.Zetka Ag.Zetka

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Herbata rumowa

Herbata rumowa

justynak223 justynak223

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: