Zielona kawa to ziarna kawowca niepoddane procesowi palenia. Można kupić ją w formie zmielonych lub całych ziaren. Drugi wariant pozwala na zachowanie większej ilości aromatu, ponieważ kawa jest mielona dopiero przed zaparzeniem.
 
Samodzielne mielenie zielonej kawy należy rozpocząć od rozgniecenia ziarenek w moździerzu, ponieważ są one twardsze od palonych. Umieszczenie ich od razu w młynku lub ekspresie grozi uszkodzeniem urządzenia. 
 
Jak parzyć zieloną kawę
 
Po zaparzeniu, zielona kawa ma delikatny smak, który jest bliższy zielonej herbacie niż tradycyjnej kawie. Ze względu na cierpkie i kwaśne nuty, zielona kawa zdecydowanie lepiej smakuje z dodatkiem cukru, miodu, sewii lub ksylitolu. Można doprawić ją też imbirem, cynamonem lub kardamonem. Ciekawym połączeniem smakowym jest przygotowanie zielonej kawy z mlekiem. 
 
Zieloną kawę można parzyć tak samo jak jej tradycyjną, paloną odpowiedniczkę, czyli po turecku, w kawiarce, w aeropressie lub zalewając po prostu wodą (jej temperatura nie powinna przekraczać 90 stopni Celsjusza). W tym celu wystarczy wsypać do kubka 2 -3 łyżki zmielonych ziaren i wlać wodę. Po około 5 minutach napar jest gotowy do picia. Można też użyć ekspresu przelewowego lub zaparzacza tłokowego. Ostatni wariant jest bardzo wygodny ponieważ pozwala na sprawne oddzielenie fusów od płynu. 
 
Innym sposobem na przygotowanie zielonej kawy jest zaparzenie całych ziaren. Proces ten można powtarzać około 3 razy (z jednej porcji), bez wyraźnej utraty walorów smakowych. 
 
Właściwości lecznicze i odchudzające zielonej kawy
 
Zawarty w zielonej kawie kwas chlorogenowy i kofeina, wpływają na tempo metabolizowania cukrów oraz spalanie tkanki tłuszczowej. Zielona kawa pomaga w trakcie odchudzania, obniża poziom złego cholesterolu we krwi, sprzyja profilaktyce cukrzycy i działa pobudzająco. 
 
Warto mieć świadomość, że nie istnieją magiczne płyny, których picie powoduje natychmiastowe i zdrowe chudnięcie. To długotrwały proces, który wymaga zmiany trybu życia oraz nawyków żywieniowych. W tym przypadku zielona kawa może być jedynie smacznym i zdrowym dodatkiem. 
 
Gdzie kupić zieloną kawę
 
Zieloną kawę można kupić w sklepach ze zdrową żywnością oraz w sklepach internetowych z suplementami diety. 

Polecane przepisy do kategorii Kawa zielona

Znaleźliśmy przepisów w kategorii Kawa zielona