Słownik kulinarny

k

Kasza manna

Kasza manna
Kasza manna – otrzymywana z pszenicy drobnoziarnista kasza. Oczyszczone i wypolerowane ziarna pszenicy mielone są na cząstki większe od mąki (od 0,25 do 0,75 mm). W handlu spotykamy kaszę mannę zwykłą i wstępnie przetworzoną, tzw. błyskawiczną. Nazwa składa się z dwóch rzeczowników(kto? co? kasza oraz kto? co? manna),  , a nie rzeczownika i przymiotnika (kto? co? kasza oraz jaka? manna). Poprawne są więc zdania : nie ma kaszy manny, lubię kaszę mannę, a nie: nie ma kaszy mannej, lubię kaszę manną.
Zawartość
Kasza manna zawiera przede wszystkim  żelazo oraz  fosfor, magnez, potas, sód, wapń, witaminy B1, B2, PP, B6 i E. Sto gram kaszy to około 370 kalorii. Poza tym białko, skrobię (70%),  węglowodany, tłuszcze oraz błonnik pokarmowy.
Działanie
Kasza manna bez dodatków typu mleko, sok, cukier, jest lekkostrawna, jednocześnie szybko zaspakaja głód, a uczucie sytości trwa stosunkowo długo. Często zalecana po operacji żołądka i dwunastnicy, przy ostrych i przewlekłych chorobach układu pokarmowego. Wynika to z faktu, że wchłania się w dolnym odcinku przewodu pokarmowego. Dzięki dobrej przyswajalności i wartościom odżywczym, pomaga w usuwaniu z organizmu nadmiar tłuszczu i śluzu. Posiada działanie zapierające.  Zawiera gluten, z tego powodu nie jest wskazane podawanie jej dzieciom w pierwszym roku życia. W późniejszym wieku, kasza manna bardzo korzystnie wpływa na organizm: zapobiegają demineralizacji komórek krwi i więzadeł, przeciwdziała rozwojowi chorób jelit oraz hamuje rozwój raka odbytnicy. Duża zawartość jodu wspomaga prawidłowe działanie tarczycy.
Zastosowanie
Najprościej kaszę mannę przygotujemy na wodzie lub mleku. Tworzy się z niej zupy mleczne, budynie. Dodawana jest do sosów i zup, jako zagęstnik w daniach mięsnych (pulpety, pieczeń), również w wypiekach cukierniczych i przy wypieku chleba.  Używana jako dodatek lub bazę wielu dań głównych, przystawek i deserów. Można używać jej zamiennie z bułką tartą lub mąką do posypywania foremek i blach cukierniczych i piekarniczych.