Słownik kulinarny

o

Orzechy

Orzechy
fot. Edipresse / Fotolia
Opis: orzechy zaliczamy do owoców, w których częścią jadalna są nasiona . do rodziny orzechów należą:
  1. Orzech turecki   
    Pochodzenie : Turcja
    Opis: orzech, charakteryzujący się słodkim smakiem. Nazywany jest też orzechem laskowym. W wyglądzie przypomina orzech laskowy lecz nieco większy. W Polsce głownie jest sadzony jako drzewo ozdobne, natomiast orzechy tureckie nadają się do ciast, ciastek czy mieszanek studenckich.
  2. Orzech laskowy
    Pochodzenie :  Europa, Azja, Ameryka Północna
    Opis: orzech pochodzący z leszczyny pospolitej, często nazywany leszczyną, podobnie jak orzech turecki ma słodki smak.
  3. Migdał gorzki
    Pochodzenie : rejony Dalekiego Wschodu
    Opis: Ma gorzki specyficzny smak a zapach jest silniejszy od migdałów słodkich. Jedzenie w dużych ilościach może być szkodliwe. Nadaje się jako składnik potraw w których jest możliwe „złamanie” smaku, do dań rybnych oraz mięs.
  4. Migdał
    Pochodzenie :  rejony Morza Śródziemnego, Ameryka Północna
    Opis: Określany jest również mianem śliwa migdał. Smak migdałów jest delikatnie gorzki. Jest dodawany do wielu mieszanek bakaliowych, ciast ciasteczek, jest składnikiem wielu farszy sosów. Możemy go kupić jako wyłuskane migdały lub płatki migdałowe.
  5. Orzech arachidowy
    Pochodzenie : Brazylia
    Opis: nazwy zwyczajowe to orzech ziemny lub fistaszek. Posiadają specyficzny gorzkawy smak oraz intensywny przyjemny zapach.
  6. Mongongo
    Pochodzenie : Afryka
    Opis: w smaku orzech mongongo zwany również manketti jest zbliżony do migdałów lub orzechów nerkowca. Posiada słodki zapach.  Ze względu na wyjątkowo wysokie walory smakowe służy do aromatyzowania kaw oraz wykorzystywany jest w cukiernictwie.
  7. Orzech wodny, kotewka
    Pochodzenie : Azja
    Opis: zwany  tez zarazą wodną, używany najczęściej do dań mięsnych oraz w przemyśle cukierniczym. Posiada lekko orzechowy zapach i delikatny smak. Orzechy kotewki cechuje duża wartość odżywcza. W stanie surowym orzechy są wyjątkowo kruche oraz ciężkostrawne. Kotewka polecana jest do spożycia po ugotowaniu. Dodaje się ją do delikatnych mięs, ryb, ryżu oraz jako samodzielną przystawkę.
  8. Orzech Pinii
    Pochodzenie : rejony śródziemnomorskie
    Opis: piniole posiadają słony aromat i smak zbliżony do migdałów. Piniole doskonałe są do dań słonych oraz słodkich. W wyglądzie przypomina migdały w połączeniu z fistaszkami. Mają  beżową barwę.
  9. Orzech buku
    Pochodzenie : Ameryka Północna
    Opis: bardzo często są składnikiem mieszanek bakaliowych choć największe zastosowanie mają w produkcji oleju, znane są również jako zamiennik kawy. Posiada aromatyczny słodki smak.
  10. Orzech dębu
    Pochodzenie : Europa, północno-wschodnia Azja
    Opis:  używane jako zamiennik kawy, często stanowią składnik mieszanek mącznych. Orzech dęby jest po prostu żołędziem.
  11. Orzech brazylijski
    Pochodzenie : Ameryka Południowa
    Opis:   inną nazwą jest bertolecja. Mają słodki smak i zapach. Podobny jest do orzechów nerkowca. Jest składnikiem mieszanek bakaliowych. Stosowany do ciast, ciasteczek farszy.
  12. Orzech makadamia
    Pochodzenie : Australia, Afryka południowa, Zimbabwe, Malawi, Ameryka Południowa, Ameryka Środkowa, Kalifornia
    Opis: Są to nasiona mało słodkie o maślanym smaku. Wyglądają jak małe kuleczki ptysiowe. Tworzone są z nich masła orzechowe, oleje, Stosowane w cukiernictwie.
  13. Kasztan  jadalny
    Pochodzenie : Azja Mniejsza, północna Afryka
    Opis:  Posiadają orzechowy posmak lekko słodki. Jest stosowany jako dodatek do dan głównych do wyrobów cukierniczych i alkoholowych.
  14. Orzech ajlatolistny
    Pochodzenie : Azja
    Opis:  nazwa zwyczajowa to orzech japoński lub siebolda. Posiada orzechowy aromat i smak. Stosowany do mieszanek bakaliowych, studenckich, w formie surowej.
  15. Orzech pistacjowy
    Pochodzenie : Azja środkowa i mniejsza, Ameryka Północna
    Opis:  Posiadają bardzo charakterystyczny słodko-słony smak. Pistacje dodawane są do rozmaitych farszy, sosów, dipów oraz sałatek. Bardzo popularne w krajach azjatyckich.
  16. Orzech Pekan
    Pochodzenie : Ameryka Północna, Brazylia, Argentyna, Australia, Chiny, Afryka
    Opis:  często nazywany orzesznikiem jadalnym, przeorzechem, hikorą, orzechem hikorowym. Ma zbliżony smak do orzechów włoskich a w wyglądzie przypomina kawę. Polecane są przez specjalistów dla chorych na nowotwory, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze oraz na nadwagę.
  17. Orzech kokosowy
    Pochodzenie : Wyspy Oceany Spokojnego
    Opis: miąższ wykorzystywany do wyrobu oleju kokosowego, wiórków, produktów cukierniczych. Nazwa najczęściej skracana jest do słowa kokos. Stosowany jako dodatek do sałatek owocowych, ciast i ciastek. Posiada specyficzny słodki a zarazem cierpki smak oraz oleisty i specyficzny zapach.
  18. Orzech włoski 
    Pochodzenie :  południowo-wschodnia Europa. Azja
    Opis: Smak jest delikatny i słodki choć można natrafić na odmiany gorzkie. Stosowane jako dodatek do farszy, dipów, sałatek, Ciast ciasteczek. Ze względu na swoje właściwości, poprawia on prace mózgu i koncentrację.
  19. Orzech nerkowca
    Pochodzenie : Indie, Brazylia, Indonezja, Argentyna
    Opis: są bazą mieszanek orzechowych posiadają kwaśno-słodki migdałowy smak. W kształcie jest lekko zaokrąglony. Najczęściej stosowany do mieszanek bakaliowych, ciast, ciasteczek oraz jako dodatek do sałatek. Mo rozkruszeniu i połączeniu z bułką tartą może nam zastąpić panierkę do mięs.