Słownik kulinarny

o

Orzechy

Orzechy
fot. Edipresse / Fotolia
Opis: orzechy zaliczamy do owoców, w których częścią jadalna są nasiona . do rodziny orzechów należą:
 1. Orzech turecki   
  Pochodzenie : Turcja
  Opis: orzech, charakteryzujący się słodkim smakiem. Nazywany jest też orzechem laskowym. W wyglądzie przypomina orzech laskowy lecz nieco większy. W Polsce głownie jest sadzony jako drzewo ozdobne, natomiast orzechy tureckie nadają się do ciast, ciastek czy mieszanek studenckich.
 2. Orzech laskowy
  Pochodzenie :  Europa, Azja, Ameryka Północna
  Opis: orzech pochodzący z leszczyny pospolitej, często nazywany leszczyną, podobnie jak orzech turecki ma słodki smak.
 3. Migdał gorzki
  Pochodzenie : rejony Dalekiego Wschodu
  Opis: Ma gorzki specyficzny smak a zapach jest silniejszy od migdałów słodkich. Jedzenie w dużych ilościach może być szkodliwe. Nadaje się jako składnik potraw w których jest możliwe „złamanie” smaku, do dań rybnych oraz mięs.
 4. Migdał
  Pochodzenie :  rejony Morza Śródziemnego, Ameryka Północna
  Opis: Określany jest również mianem śliwa migdał. Smak migdałów jest delikatnie gorzki. Jest dodawany do wielu mieszanek bakaliowych, ciast ciasteczek, jest składnikiem wielu farszy sosów. Możemy go kupić jako wyłuskane migdały lub płatki migdałowe.
 5. Orzech arachidowy
  Pochodzenie : Brazylia
  Opis: nazwy zwyczajowe to orzech ziemny lub fistaszek. Posiadają specyficzny gorzkawy smak oraz intensywny przyjemny zapach.
 6. Mongongo
  Pochodzenie : Afryka
  Opis: w smaku orzech mongongo zwany również manketti jest zbliżony do migdałów lub orzechów nerkowca. Posiada słodki zapach.  Ze względu na wyjątkowo wysokie walory smakowe służy do aromatyzowania kaw oraz wykorzystywany jest w cukiernictwie.
 7. Orzech wodny, kotewka
  Pochodzenie : Azja
  Opis: zwany  tez zarazą wodną, używany najczęściej do dań mięsnych oraz w przemyśle cukierniczym. Posiada lekko orzechowy zapach i delikatny smak. Orzechy kotewki cechuje duża wartość odżywcza. W stanie surowym orzechy są wyjątkowo kruche oraz ciężkostrawne. Kotewka polecana jest do spożycia po ugotowaniu. Dodaje się ją do delikatnych mięs, ryb, ryżu oraz jako samodzielną przystawkę.
 8. Orzech Pinii
  Pochodzenie : rejony śródziemnomorskie
  Opis: piniole posiadają słony aromat i smak zbliżony do migdałów. Piniole doskonałe są do dań słonych oraz słodkich. W wyglądzie przypomina migdały w połączeniu z fistaszkami. Mają  beżową barwę.
 9. Orzech buku
  Pochodzenie : Ameryka Północna
  Opis: bardzo często są składnikiem mieszanek bakaliowych choć największe zastosowanie mają w produkcji oleju, znane są również jako zamiennik kawy. Posiada aromatyczny słodki smak.
 10. Orzech dębu
  Pochodzenie : Europa, północno-wschodnia Azja
  Opis:  używane jako zamiennik kawy, często stanowią składnik mieszanek mącznych. Orzech dęby jest po prostu żołędziem.
 11. Orzech brazylijski
  Pochodzenie : Ameryka Południowa
  Opis:   inną nazwą jest bertolecja. Mają słodki smak i zapach. Podobny jest do orzechów nerkowca. Jest składnikiem mieszanek bakaliowych. Stosowany do ciast, ciasteczek farszy.
 12. Orzech makadamia
  Pochodzenie : Australia, Afryka południowa, Zimbabwe, Malawi, Ameryka Południowa, Ameryka Środkowa, Kalifornia
  Opis: Są to nasiona mało słodkie o maślanym smaku. Wyglądają jak małe kuleczki ptysiowe. Tworzone są z nich masła orzechowe, oleje, Stosowane w cukiernictwie.
 13. Kasztan  jadalny
  Pochodzenie : Azja Mniejsza, północna Afryka
  Opis:  Posiadają orzechowy posmak lekko słodki. Jest stosowany jako dodatek do dan głównych do wyrobów cukierniczych i alkoholowych.
 14. Orzech ajlatolistny
  Pochodzenie : Azja
  Opis:  nazwa zwyczajowa to orzech japoński lub siebolda. Posiada orzechowy aromat i smak. Stosowany do mieszanek bakaliowych, studenckich, w formie surowej.
 15. Orzech pistacjowy
  Pochodzenie : Azja środkowa i mniejsza, Ameryka Północna
  Opis:  Posiadają bardzo charakterystyczny słodko-słony smak. Pistacje dodawane są do rozmaitych farszy, sosów, dipów oraz sałatek. Bardzo popularne w krajach azjatyckich.
 16. Orzech Pekan
  Pochodzenie : Ameryka Północna, Brazylia, Argentyna, Australia, Chiny, Afryka
  Opis:  często nazywany orzesznikiem jadalnym, przeorzechem, hikorą, orzechem hikorowym. Ma zbliżony smak do orzechów włoskich a w wyglądzie przypomina kawę. Polecane są przez specjalistów dla chorych na nowotwory, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze oraz na nadwagę.
 17. Orzech kokosowy
  Pochodzenie : Wyspy Oceany Spokojnego
  Opis: miąższ wykorzystywany do wyrobu oleju kokosowego, wiórków, produktów cukierniczych. Nazwa najczęściej skracana jest do słowa kokos. Stosowany jako dodatek do sałatek owocowych, ciast i ciastek. Posiada specyficzny słodki a zarazem cierpki smak oraz oleisty i specyficzny zapach.
 18. Orzech włoski 
  Pochodzenie :  południowo-wschodnia Europa. Azja
  Opis: Smak jest delikatny i słodki choć można natrafić na odmiany gorzkie. Stosowane jako dodatek do farszy, dipów, sałatek, Ciast ciasteczek. Ze względu na swoje właściwości, poprawia on prace mózgu i koncentrację.
 19. Orzech nerkowca
  Pochodzenie : Indie, Brazylia, Indonezja, Argentyna
  Opis: są bazą mieszanek orzechowych posiadają kwaśno-słodki migdałowy smak. W kształcie jest lekko zaokrąglony. Najczęściej stosowany do mieszanek bakaliowych, ciast, ciasteczek oraz jako dodatek do sałatek. Mo rozkruszeniu i połączeniu z bułką tartą może nam zastąpić panierkę do mięs.