Słownik kulinarny

a

Aloes kwiat

Aloes kwiat
fot. Fotolia
Aloes – jest tropikalną rośliną pierwotnie występującą na  Półwyspie Arabskim, Afryce i  Madagaskarze. Posiada niezwykłe możliwości przetrwania w najbardziej ekstremalnych warunkach. Najbardziej znane gatunki to aloes pstry, drzewiasty, zwyczajny i ościsty. W uprawie szklarnianej osiąga wzrost 1 metra, natomiast w stanie naturalnym nawet do 3,5 metra. Jest to roślina, która od wieków wzbudzała zainteresowanie i wykorzystywano jej lecznicze właściwości. Nazywano ją „rośliną długowieczności”, „cichym uzdrowicielem”, „rośliną pierwszej pomocy”.
 
Zawartość
Natura obdarzyła ten kwiat wieloma cennymi substancjami wspomagającymi nasz organizm. W soku znajdują się związki takie jak: aloina, aloemodyna, aloenina, polisacharydy, glokoproteiny. Substancje te wykorzystywane są w produkcji preparatów o działaniu leczniczym. Zawiera również aminokwasy, które ludzki organizm nie potrafi sam wyprodukować. Wszystkie witaminy z grupy B, C i A oraz wszystkie rozpuszczalne w wodzie. Substancje o działaniu przeciwbólowym takie jak naturalny kwas salicylowy.
 
Działanie
Maści i soki z aloesu są stosowane przy uszkodzeniach skóry ( oparzeniach, ranach, owrzodzeniach, odleżynach i ranach popromiennych). Działają przeciwbólowo i hamują procesy zapalne.
Badania jakie zostały przeprowadzone wykazały, iż aloes obniża poziom cukru we krwi, dzięki czemu znajduje zastosowanie u osób chorych na cukrzycę.  Posiadają działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Wzmacniają układ odpornościowy co może być wsparciem w walce z nowotworami.
 
Zastosowanie
Kwiat aloesu stosowany najczęściej do produkcji wina oraz soku aloesowego. Sok dodawany jest do rozmaitych dań mięsnych, deserów, ciast, jogurtów i napoi mlecznych. Z liści aloesu można przygotować również zupę i sałatkę. Ponieważ ma duże walory kosmetyczne, wykorzystywany jest do produkcji kremów nawilżająco-regenerujących, maseczek, mydeł, szamponów i odżywek do włosów.