Słownik kulinarny

h

Hyzop lekarski

Hyzop lekarski
fot. Fotolia
Hyzop lekarski jest to roślina występująca w Afryce Północnej, Europie Południowej i Środkowej, Azji Zachodniej i na Kaukazie. W Polsce znana jest pod takimi nazwami jak: izop lekarski, józefek, józefka.  Ten niewielki półkrzew osiąga wysokość do 70 cm, posiada drobne lancetowe listki oraz kwiaty o barwie: niebieskiej. W ziołolecznictwie jak i w sztuce kulinarnej wykorzystuje się zarówno liście i kwiaty. Ta niepozorna roślina znana była już starożytnym Rzymianom i Grekom. Z czasem ich uprawą zajęli się mnisi. Do dzisiejszego dnia jest uznaną rośliną leczniczą. Nazwa hyzop oznaczała w języku hebrajskim „święte ziele”. 

Zawartość
Podobnie jak inne rośliny miętowe hyzop jest bogaty w olejki eteryczne, które nadają zapach kamfory, a smak goryczy. Zaliczany jest do ziół bezpiecznych i już nasi przodkowie wykorzystywali jego właściwości lecznicze. Obecnie jest trochę niedoceniany.

Działanie
Hyzop lekarski przede wszystkim korzystnie działa na układ oddechowy. Wykorzystywany jest w zapaleniu oskrzeli, łagodzi kaszel, katar, pobudza rozrzedzanie wydzieliny i wspomaga proces jej usuwania. Ma działanie również uspokajające, szczególnie przydatne jest przy atakach kaszlu zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Nie zaleca się jego stosowanie u kobiet w ciąży i chorych na epilepsję. Hyzop lekarski dobrze wpływa na układ pokarmowy. Pobudza wydzielanie soków trawiennych oraz perystaltykę jelit. Jest przydatny w kolce, niestrawności i wzdęciach.

Zastosowanie
Stosowany jest głownie jako przyprawa zup, sosów, dipów, marynat, mięs szczególnie wieprzowych i wołowych. Nadaje potrawie ostrego posmaku. Wzbogaca on również smak likierów, nalewek oraz wódek kolorowych.