Słownik kulinarny

k

Kaki

Kaki
fot. Fotolia
Kaki -  zwana jest również hurmą wschodnią, hebanem wiśniówką, hurmą kaukaską, persymoną, sharonem. Jest to owoc pochodzenia Chińskiego i Japońskiego. Obecnie uprawa rozszerzyła się na kraje Korei Południowej, USA i Azji Środkowej. Owoc ten przypomina wyglądem pomidora o kolorze żółtoczerwonym lub pomarańczowym. Jego miąższ jest bardzo słodki o galaretowatej konsystencji. W przeciwieństwie do wielu owoców, które dojrzewają na drzewach, kaki można kupować niedojrzałe i pozostawić je w temperaturze pokojowej na parę dni aż dojrzeją. Dojrzałe owoce są miękkie, szkliste i soczyste natomiast niedojrzałe kaki charakteryzują się zielonym przebarwieniem. Kaki posiadają swoje odmiany. Można je podzielić na dwie grupy: owoce zawierające dużo taniny ( garbnik o właściwościach ściągających) i niemające taniny.

Zawartość
Owoc kaki zawiera w sobie bogactwo witaminy z grupy B, A, C i błonnika dodatkowo posiada w sobie związki chemiczne wykazujące działanie przeciwutleniające należą do nich proantocyjanidyna, epikatechina. Kaki zawierają wiele mikroelementów tj. sód, potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo, cynk, miedź, mangan, jod.

Działanie
Kaki są polecane w codziennej diecie osobom u których badania wykazały podwyższony cholesterol, ponieważ badania wykazały, iż spożywanie tego owocu w dużym stopniu obniża jego poziom.
Przeprowadzane badania przez naukowców z Mie University w Japonii wykazały również, iż wyciąg z persymony silnie hamuje rozwój komórek białaczki i wywołuje w dużym stopniu ich śmierć.

Zastosowanie
Owoce kaki spożywa się na surowo, suszone i gotowane. W postaci dżemów, galaretek, deserów, sałatek owocowych, marmolad, lodów, sosów słodko- kwaśnych. Można je zjadać ze skórką jak i bez skórki. Najlepiej smakują z dodatkiem soku pomarańczowego lub cytrynowego z bitą śmietaną. Świetne są również w postaci sorbetu, bardzo orzeźwiają organizm.