Słownik kulinarny

k

Kurkuma

Kurkuma
fot. Edipresse / Panthermedia
Kurkuma jest to roślina z rodziny imbirowatych, znana też pod nazwą szafranica, ostryż, żółcień.  Pochodzi z Indii i jest powszechnie stosowana jako przyprawa w kuchni hinduskiej. Znana przez nas kurkuma to ekstrakt z korzenia ostryżu o żółtej barwie i silnie koloryzujących właściwościach oraz o charakterystycznym smaku podobnym do  czarnego pieprzu. Wchodzi w skład wielu mieszanek przyprawowych np. curry.

Zawartość
Obecnie jest uważana za najzdrowszą przyprawę. Poddano ją wielu badaniom i wyniki są zaskakujące. Kurkuma zawiera beta- karoten, wapń, żelazo, cynk, niacynę, potas, błonnik i flawonoidy, jednak  zawdzięcza swoją sławę kurkuminie, która przede wszystkim jest odpowiedzialna za zdrowotne właściwości kurkumy. Problem stanowi przyswajalność przyprawy przez ludzki organizm, która jest bardzo niska. Naukowcy odkryli duży wzrost przyswajalności, kiedy przyprawa łączona jest z papryką, pieprzem, czy z oliwą z oliwek. Ważne jest, że zawartość kurkumy nie zmienia się po gotowaniu.

Działanie
Kurkuma przede wszystkim pozytywnie oddziałowuje na układ pokarmowy. Ma silne właściwości antyseptyczne, bakteriobójcze oraz grzybobójcze. Eliminuje nudności i wzdęcia. Zapobiega rozwojowi zapalenia śluzówki żołądka. Stymuluje pracę pęcherza żółciowego, a także chroni wątrobę przed toksynami. Odgrywa dużą rolę w zapobieganiu chorobom układu krążenia. Jest silnym antyoksydantem, dlatego też doskonale przeciwdziała powstawaniu nowotworów, skutecznie zwalcza zapalenie stawów oraz jest bardzo ważna w profilaktyce choroby Alzhaimera. Natomiast jeżeli chodzi o nowotwory, to udowodniono, że kurkuma potrafi uruchomić procesy autodestrukcyjne komórek nowotworowych.
 
Zastosowanie
Kurkumę wykorzystuje się w kuchni przede wszystkim jako przyprawa oraz barwnik spożywczy. Dodaje się ją do jaj, omletów, majonezów, sosów i serów oraz ryżu i makaronu. A także do dań z fasoli, soczewicy i do zup.