Słownik kulinarny

m

Mąka pszenna durum

Mąka pszenna durum
fot. Fotolia
Mąka pszenna durum zwana też mąką makaronową lub semoliną jest produktem otrzymanym z przemiału pszenicy twardej. Jest to jedna z odmian pszenicy, jednak bardziej wymagająca od pszenicy zwyczajnej. Najkorzystniejsze warunki do wzrostu to gorące dni i zimne noce. Pierwotnie była uprawiana wiele wieków temu w Chinach, na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce. Obecnie rozprzestrzeniła się na inne kontynenty jak Ameryka Północna czy południowa Europa.  Pszenica durum obok pszenicy zwyczajnej jest jednym z głównych zbóż, z której wyrabia się mąkę i kasze.  Ziarna durum są bardzo twarde, szkliste. Najłatwiej odróżnić ją od pszenicy zwyczajnej po wyglądzie wnętrza ziarna, które jest bursztynowo-żółte, a nie białe.

Zawartość

Mąka durum ma wysoką zawartość glutenu, białka, błonnika oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy: z grupy B oraz dużo fosforu, potasu, miedzi, żelaza, cynku, manganu. Zawiera także luteinę i sporą ilość naturalnych barwników.
Działanie
Wyroby z mąki pszennej durum polecane są osobom zagrożonym i chorym na cukrzycę, ponieważ mają dużo niższy indeks glikemiczny niż wyroby z oczyszczonej  zwykłej mąki pszennej.  Niestety jest dużo bogatsze w gluten, co wyklucza ją z diety osób chorych na celiakie. Duża zawartość błonnika korzystnie działa na układ pokarmowy i pracę jelit. A luteina chroni nasz wzrok przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki.

Właściwości

Mąka durum ma barwę żółtą, tak jak otrzymane z niej produkty. Mało chłonie wodę. Otrzymane z niej makarony mają dużą przyczepność dla sosów, trudniej się rozgotowują oraz nie trzeba ich hartować zimną wodą. Otrzymane z mąki durum ciasta są bardziej kruche.

Zastosowanie

Mąkę pszenną durum wykorzystuje się przede wszystkim do produkcji makaronów. W kuchni indyjskiej chętnie ją wykorzystuje się do deserów i słodyczy. Można z niej robić budynie domowego wyrobu i leguminy.