Słownik kulinarny

m

Mąka pszenna typ 500 (krupczatka)

Mąka pszenna typ 500 (krupczatka)
fot. Fotolia
Mąka pszenna typu 500 (krupczatka) – jest produktem otrzymanym z przemiału ziaren pszenicy – zboża zajmującego trzecie miejsce w światowej produkcji zbóż, zaraz po ryżu i kukurydzy. Pochodzi najprawdopodobniej z południowo-wschodniej Azji i uprawiana była ok. 9000 lat p.n.e. Doskonale przystosowała się do klimatu umiarkowanego.
Pozyskiwanie z ziaren mąki dokonywane było prawdopodobnie od momentu, kiedy człowiek nauczył się uprawiać zboże. Pierwsze techniki wymagały mozolnej pracy fizycznej i najprawdopodobniej najstarsza metoda polegała na rozcieraniu ziaren przy pomocy kamieni. Wraz z rozwojem techniki metody zmieniały się, a jego szczyt przypada na XIX wiek. Trudno nam jest wyobrazić codzienne życie bez mąki. Obecnie mamy dostęp do różnego rodzaju mąk i  jej typów, co pozwala na zadowolenie każdego konsumenta, zarówno pod względem smakowym uzyskanych produktów , jak i zdrowotnym.
Właściwości
Krupczatka charakteryzuje się kremową barwą i dającymi się zauważyć grudkami. Zaliczana jest do mąk jasnych gruboziarnistych. Typ 500 oznacza jej popiołowość, tzn. masę uzyskanego popiołu po spaleniu 100g mąki, w przeliczeniu na kg daje nam następujący wynik: 500g popiołu uzyskalibyśmy po spaleniu 100 kg mąki. Im większa popiołowość mąki tym więcej zawiera substancji organicznych korzystnych dla zdrowia człowieka. Tak więc krupczatka nie jest bogatym źródłem odżywczym, za to jest cenioną mąką nadającą się do wypieku określonych rodzajów ciast, ponieważ nadaje kruchość produktom.
Zawartość
Jak wszystkie mąki pszenne krupczatka zawiera skrobię i białko. Ze względu na niski wynik popiołowości jest uboższa w witaminy i minerały. Jednak nie jest ich zupełnie pozbawiona. Zawiera witaminy z grupy B, E oraz wapń, magnez, fosfor, potas oraz gluten.
Zastosowanie
Wykorzystywana jest przede wszystkim do wypieku kruchych ciast i ciasteczek, pieczywa oraz bab. Nadaje się również do panierowania ryb i mięs.