Słownik kulinarny

o

Orzech arachidowy

Orzech arachidowy
fot. Panthermedia
Orzechy arachidowe są to nasiona rośliny należącej do rodziny bobowatych, znanej również pod nazwami: orzacha podziemna, a jej nasiona również jako orzechy ziemne czy fistaszki. Typowa roślina uprawna, praktycznie nie występuje na stanowiskach naturalnych.  Pochodzi z Ameryki Południowej i uprawiana była 3000 lat p.n.e.. Obecnie jej uprawa jest szeroko rozpowszechniona w krajach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Roślina ta jest dość niepozorna, osiągająca do 70 cm wysokości. Strąki , w których umieszczone są nasiona, znajdują się w ziemi, stąd też ich nazwa. Posiadają specyficzny gorzkawy smak i intensywny, miły zapach.

Zawartość
Orzechy arachidowe podobnie jak inne rośliny strączkowe posiadają bardzo dużo, dobrze przyswajalnego białka i pod tym względem królują  wśród orzechów. Poza tym są cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika, minerałów: wapń, magnez, potas, fosfor, żelazo, cynk, a także witamin: z grupy B – szczególnie bogate są w witaminę B3, A, C, E.

Działanie
Orzechy arachidowe są wysokokaloryczne, za to mają niski indeks glikemiczny. Doskonale działają na układ nerwowy, poprawiają pamięć, mają działanie przeciwdepresyjne. Zalecane są w stanach wysokiego napięcia nerwowego, ponieważ działają uspokajająco i wyciszająco. Zawarty w nich potas i magnez regulują pracę układu sercowo-naczyniowego. Chronią przed miażdżycą i obniżają poziom złego cholesterolu we krwi, a także jej ciśnienie. Doskonale działają na potencję, dlatego uważane są za silny afrodyzjak. Niestety są także silnie alergizujące i mogą doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, a nawet śmierci. Dlatego obowiązkiem producenta żywności jest umieszczenie na etykietach nawet możliwości śladowych ich zawartości w produkcie.

Zastosowanie
Orzechu arachidowe można spożywać świeże czy też prażone, zarówno na słodko czy też słono. Stanowią dodatek do musli, ciast, ciasteczek. Wytwarza się z nich masło orzechowe oraz olej arachidowy.