Słownik kulinarny

o

Orzech laskowy

Orzech laskowy
fot. Edipresse / Panthermedia
Orzechy laskowe są owocami leszczyny pospolitej, która należy do rodziny brzozowatych i w stanie dzikim rośnie w Azji i Europie. W Polsce występuje dość powszechnie. Bardziej szlachetne odmiany uprawia się w basenie Morza Śródziemnego, gdzie jest cieplejszy klimat. Najwięksi plantatorzy to Turcja, poza tym Hiszpania, Włochy, kraje Półwyspu Bałkańskiego oraz Stany Zjednoczone.

Zawartość
Orzechy laskowe dostarczają organizmowi białko, węglowodany oraz tłuszcze. Są bogate w witaminy z grupy B, a także A, C, PP, E, K oraz wapń, potas, magnez, fosfor, cynk, żelazo i sód. Zawiera również błonnik pokarmowy.

Działanie
Orzechy laskowe są cennym źródłem witaminy młodości i płodności, przez co korzystnie wpływają na procesy zachodzące wewnątrz ciała ludzkiego oraz opóźniają procesy starzenia, usuwają wolne rodniki z organizmu, przeciwdziałają powstawaniu komórek nowotworowych. Poza tym zalecane są szczególnie parom starającym się o potomstwo, ponieważ zawarte w orzechach substancje regulują pracę hormonów i podwyższają zdolności reprodukcyjne. Zawarte w orzech potas i magnez oraz nienasycone kwasy tłuszczowe regulują pracę serca, zapobiegają miażdżycy, obniżają ciśnienie krwi. Wszystko to sprawia, że są one wskazane dla osób borykających się z chorobami układu serowo-naczyniowego. Działają korzystnie na układ nerwowy. Mogą być spożywane przez ludzi dotkniętych cukrzycą. Zawarty w nich błonnik korzystnie wpływa na układ pokarmowy. I wbrew pozorom zalecane są do włączenia do diety osób odchudzających się , ponieważ naukowcy twierdzą, że zawarte w orzechach substancje uruchamiają procesy przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej.

Zastosowanie
Orzechy laskowe najlepiej kupować w łupinie, ponieważ mają one najwięcej składników odżywczych, należy też zwrócić uwagę na zapach, ponieważ wyczuwalna stęchlizna może być oznaką, że orzechy zostały zaatakowane przez pleśń.