Słownik kulinarny

o

Orzech makadamia

Orzech makadamia
fot. Edipresse / Fotolia
Orzechy makadamia są to pestki owocu makadamii – drzewa wiecznie zielonego, które należy do rodziny srebrnikowatych i pochodzi z Australii. Obecnie również jest uprawiane  przede wszystkim dla orzechów na Hawajach i w Ameryce Południowej. Orzechy są wielkości orzechów laskowych i są zamknięte w bardzo twardej skorupce, trudnej do rozłupania. Dlatego też zazwyczaj w sprzedaży dostępne są już rozłupane. Poza tym mają piękną jasną barwę, która niestety szybko ciemnieje. Z tego też powodu często zaleca się przechowywanie orzechów w lodówce. Natomiast niepowtarzalny kremowy smak sprawia, że orzechy te są wykorzystywane do przyrządzania słodkich dań, choć nie tylko.

Zawartość
Orzechy makadamia  zawierają przede wszystkim tłuszcze. Pod tym względem górują nad innymi orzechami. Są to głównie tłuszcze nienasycone. Poza tym zawierają białko, węglowodany, witaminy: z grupy B, E oraz minerały: wapń, magnez, potas, fosfor, cynk, żelazo, sód i selen oraz błonnik.

Właściwości
Orzechom makadamia przypisuję się przede wszystkim właściwości prozdrowotne dotyczące układu krążenia. Zawarte w nich substancje obniżają poziom cholesterolu we krwi i usprawniają funkcjonowanie tego układu. Zawarte w nich żelazo i witaminy z grupy B przeciwdziałają niedokrwistości. Bogactwo kwasów nienasyconych wzmacnia układ nerwowy i korzystnie działają na procesy dotyczące pamięci.  Duża dawka minerałów wzmacnia ludzkie mięśnie i szkielet. Poza tym orzechy mają działanie antynowotworowe, ponieważ zawarte w nich witamina E, selen czy kwas solny to silne antyoksydanty wspomagające ludzki organizm w walce z wolnymi rodnikami i przeciwdziałające mutacjom komórek.

Zastosowanie
Orzechy makadamia wykorzystywane są do wypieków ciast, ciasteczek oraz przyrządzania kremów. Prażone i lekko solone mogą być doskonałą przekąską. Wytłacza się również z nich olej, który wykorzystywany jest przede wszystkim przy produkcji kosmetyków, ale także może zastępować oliwę.