Słownik kulinarny

o

Orzech Pekan

Orzech Pekan
fot. Edipresse / Kowalewscy
Pochodzenie

Są uprawiane głównie w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Dawniej stanowiły bazę dla kuchni Indian.

Zawartość

Orzechy pekan to nieocenione źródło witamin i minerałów. Wysoka zawartość witamin z grupy B sprawia, że korzystnie wpływa na układ nerwowy. Dodatkowo charakteryzują się sporą dawką cynku, który odgrywa szczególnie ważną rolę w budowie i regeneracji tkanek oraz budowie białka. Nieoceniona ilość antyoksydantów oraz witaminy E sprawia, że należą do jednych z najcenniejszych orzechów. Bogate dodatkowo w żelazo, wapń, potas oraz sód mogą być składnikiem zróżnicowanej diety. Trzeba uważać jednak z ilością spożytych orzechów pekan, gdyż są wysokokaloryczne – 100g zawiera ponad 700 kcal, co sprawia, że musimy obchodzić się z tym składnikiem nieco ostrożniej.

Działanie

Pekan, na surowo, czy przetworzone, są źródłem młodego, zdrowego wyglądu oraz wpływają zbawiennie na nasze włosy i paznokcie. Wzmacniają nasz układ krążenia, zapobiegając ryzyku zawałom i zatorów. Chroni skutecznie przed chorobami nowotworowymi oraz większością chorób cywilizacyjnych.

Zastosowanie

Są idealnym dodatkiem do ciast oraz czekoladowych batoników. Ich chrupiąca tekstura i lekko maślany smak podkreśla walory potraw, w których są użyte. Sosy wzbogacone o zmiksowane na gładko orzechy są delikatniejsze i kremowe. Służą jako słodka dekoracja do babeczek czy muffinek, wraz ze słodkim karmelem tworząc wyśmienitą parę. Spisują się również jako chrupiący akcent w różnego rodzaju sałatkach owocowych i warzywnych.