Słownik kulinarny

w

Węgorz europejski

Węgorz europejski
fot. Fotolia
Węgorz  europejski należy do gatunku ryb węgorzokształtnych. Występuje w jeziorach i rzekach Zachodniej i Środkowej Europy, we wszystkich europejskich morzach oraz w południowo-wschodniej i środkowej części Oceanu Atlantyckiego. Przede wszystkim lubią muliste dna, ale też można je spotkać w wartkich rzekach. Budowa ciała jest charakterystyczna, wydłużona, wężowata. Samice są większe od samców – długość ich ciała może osiągnąć nawet 2 m, a waga do 9 kg. Samce są znacznie mniejsze – do 60 cm długości i wadze ok. 0.35 kg. Wody w głębi lądu zamieszkują samice, natomiast samce raczej wybierają ujścia rzek do morza. Ciekawostką jest, że wszystkie węgorze na tarło przemierzają olbrzymie odległości do silnie zasolonego Morza Sargassowego, gdzie kończą swoje życie. Węgorz należy do ryb długowiecznych. Mogą dożywać nawet ok. 70 lat. Obecnie węgorz jest pod ochroną, ponieważ grozi mu wyginięcie.

Zawartość i działanie
Węgorz należy do ryb tłustych. Zawiera duże ilości białka, tłuszczy – nawet do 25%, oraz witamin A, D, oraz z grupy B. Szczególną jego zaletą są zawarte w nim kwasy tłuszczowe omega 3, które odpowiedzialne są za prawidłowy rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego. Poza tym chroni przed miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym, udarem mózgu czy zawałem serca. Chroni układ krwionośny przed wszelkimi chorobami i usprawnia jego funkcjonowanie. Wzmacnia układ odpornościowy, a zawarta witamina A korzystnie wpływa na wzrok. Należy jednak pamiętać, że krew węgorza jest trująca, ponieważ zawiera ichtiotoksynę, która ma działanie podobne do jadu węża. Substancja ta traci swe właściwości trujące w temperaturze 58 stopni.

Zastosowanie
Węgorza przede wszystkim spożywamy smażonego, pieczonego, gotowanego na parze lub wędzonego, a także w zalewach octowych. Ze względu na bardzo smaczne i delikatne mięso jest bardzo ceniona przez smakoszy ryb.