Słownik kulinarny

h

Homar

Homar
fot. Fotolia
Występowanie

Występuje głównie na wschodnich wybrzeżach Oceanu Atlantyckiego, od Lofotów na północnym wschodzie Norwegii po Azory i Maroko. Niektóre okazy mogą przebywać również na terenie Morza Śródziemnego i w północno-wschodniej części Morza Czarnego.

Długość ciała homara waha się w granicach 75cm, waga zaś w przedziale 0,5-1,0kg. Ciało jest pokryte skorupą-pancerzem. Najczęściej ubarwienie pancerza zależy od gatunku homara i środowiska, w którym przebywał. Oliwkowa powłoka, po ugotowaniu przybiera barwę czerwoną.

Działanie

Są cennym źródłem łatwo przyswajalnego i pełnowartościowego białka. To bogactwo witamin z grupy B (B6, B5, PP i B12), witamin rozpuszczalnych w tłuszczach - witaminy D, A i E, składników mineralnych - jodu, fosforu, miedzi, selenu oraz fluoru.

Zastosowanie

Bardzo delikatne i białe mięso pozyskane z odwłoka, ogona, nóg i szczypiec jest oryginalnym produktem. Niekiedy wykorzystujemy ikrę do dekorowania potraw. Wątrobą homara aromatyzuje się i zabarwia sosy na lekko różowy kolor. Mięso homara jest białe, chude i delikatne.

Do gotowania dodajemy minimalną ilość przypraw, aby mięso nie straciło swoistego, delikatnego smaku. Homary możemy podawać w całości jako gotowane, pieczone, duszone, smażone, grillowane czy parowane. Mięso homara wykorzystywane jest jako dodatek do sałatek, sosów, dań z ryżu, zup rybnych i owoców morza.