Słownik kulinarny

m

Mąka amarantusowa

Mąka amarantusowa
fot. Fotolia
Mąka amarantusowa wytwarzana z amarantusa zwanego zbożem XXI wieku. Powstaje częściowo z odtłuszczonych, zmielonych nasion amarantusa, powszechnie nazywanego szarłatem. Jest to mąka kremowa, bardzo delikatna i puszysta. Smak mało wyczuwalny, naturalny. Jest to jedna ze starszych odmian mąk, ponieważ wyrabiana jest od ok 5000 lat. Mąka amarantusowa jest mąką lekkostrawną oraz bezglutenową. 

Zawartość i działanie
Mąka amarantusowa zawiera więcej wapnia i czynników wspierających gospodarkę wapniową - magnezu i krzemu - niż mleko i dlatego wapń zawarty w amarantusie jest lepiej wykorzystywany przez organizm. Posiada wysoką zawartość białek, błonnika pokarmowego, aminokwasów (lizyna i metionina), i wapnia jest szczególnie korzystny dla osób o zwiększonym zapotrzebowaniu na składniki odżywcze, takich jak ciężarne i karmiące mamy, dzieci lub osoby wykonujące pracę fizyczną. W mące amarantusowej występują również potrzebne dla organizmu witaminy z grupy B, C, E, A oraz kwas foliowy, który to jest niezbędny przede wszystkim do prawidłowego rozwoju cewy nerwowej u płodu. Dlatego zaleca się spożywanie amarantusa w diecie kobiet w ciąży. Ponadto kwas foliowy reguluje wzrost i rozwój komórek, stymuluje procesy krwiotwórcze oraz zapewnia sprawne funkcjonowanie wątroby, żołądka i jelit.  Przez dietetyków jest polecana dla osób stosujących dietę bezmięsną, ponieważ zawiera dużo aminokwasów oraz mnóstwo  energii.

Zastosowanie
Doskonale nadaje się jako składnik do ciast, ciasteczek, naleśników słodkich i wytrawnych, racuchów, makaronów, wytwarzania płatków, krakersów oraz jako cenny dodatek do chleba. W wypiekach, które nie muszą rosnąć można użyć samej mąki amarantusowej. Mąka amarantusowa nadaje wypiekom lekko orzechowy smak. Mąka amarantusowa zapewnia znaczące zaspokojenie zapotrzebowania na białko, co jest ważne dla wegetarian.