Słownik kulinarny

m

Mąka żytnia

Mąka żytnia
fot. Fotolia
Mąka żytnia jest to produkt uzyskany z przemiału ziaren żyta – rośliny zbożowej, uprawianej pierwotnie w krajach Azji skąd przywędrowało do Europy. Obecnie jest uprawiane na całym świecie. Należy do roślin mało wymagających i dobrze dostosowujących  się do panujących warunków. Najlepiej wzrasta i obfituje w plony w strefie klimatu umiarkowanego.

Właściwości

Mąka żytnia zazwyczaj ma barwę białą z odcieniem zielonym, szarym lub żółtym. Kolor mąki uzależniony jest od stopnia rozdrobnienia i zawartości otrębów ( zmielonej zewnętrznej części nasiona – okrywy owocowo-nasiennej).  Ma charakterystyczny, intensywny posmak i swoisty, przyjemny  zapach. Należy do mąk chlebowych.

Zawartość

Mąki żytnie podzielone są ze względu na typy, a więc popiołowość danej mąki. Rozróżniamy mąki żytnie: 500. 720, 1150,1400, 2000. Im większa zawartość popiołu tym mąka jest bogatsza w błonnik, witaminy – przede wszystkim z grupy B i minerały, a uboższa w skrobię. Najbardziej cenione są mąki o dużej zawartości otrąb. Mąka żytnia zawiera również gluten, na co muszą uważać osoby nietolerujące tej substancji.

Działanie

Produkty z mąki żytniej, a zwłaszcza o większej zawartości popiołu doskonale regulują pracę układu trawiennego i oczyszczają jelita. Są bogate w błonnik co korzystnie wpływa na pracę organizmu. Pomaga oczyścić organizm z toksyn i przyspiesza jego metabolizm. Ciemne pieczywo jest zalecane osobom zagrożonym cukrzycą oraz w profilaktyce nowotworu jelita grubego. Warto włączyć je też do diet odchudzających.
Zastosowanie
Mąki żytnie stosuje się przede wszystkim do wypieku pieczywa żytniego, zwłaszcza chleba razowego, sitkowego, pytlowego, starogardzkiego oraz jasnego. Używa się jej również do produkcji spirytusu i gatunkowych wódek.