Słownik kulinarny

m

Mąka żytnia razowa typ 2000

Mąka żytnia razowa typ 2000
fot. Fotolia
Mąka żytnia typ 2000 (razowa) jest to produkt otrzymany z przemiału ziaren żyta – rośliny uprawnej, jednorocznej lub wieloletniej należącej do rodziny wiechlinowatych i pochodzącej z krajów Azji. Żyto obecnie jest uprawiane na całym świecie, a mąka z niego otrzymana zaliczana jest do mąk chlebowych. Rozwój technologii przemiału zboża pozwala na otrzymanie różnego rodzaju mąk z jednego gatunku zboża, w zależności od przeznaczenia. Najbardziej znany podział mąk danego gatunku zboża stanowi podział ze względu na typ mąki. Zaś typem nazywamy wskaźnik zawartości popiołu. Im większy typ tym większa jest zawartość otrębów w porównaniu do bielma ziarna.

Właściwości

Mąka żytnia razowa należy do mąk najmniej oczyszczonych, z grubego przemiału i najwyższej zawartości otrębów – zmielonej zewnętrznej części nasienia. Jest mąką ciemną o charakterystycznym, intensywnym zapachu. Najlepiej sprawdzająca się w wypiekach chlebowych.

Zawartość

Mąka razowa żytnia zawiera dużo błonnika, skrobię, witaminy – głównie z grupy B oraz minerały – żelaza, manganu i potasu, a także nienasycone kwasy tłuszczowe. Należy do mąk, które zawierają gluten, za to ma niski dość niski indeks  glikemiczny.

Właściwości

Produkty otrzymane z mąki żytniej razowej coraz częściej zaliczane są do zdrowej żywności. Warto jednak uważać na pieczywo barwione z niską zawartością mąki razowej. Barwa takiego pieczywa jest sztucznie brązowa (wynik dodania karmelu) oraz pieczywo jest dużo lżejsze. Wypieki z mąki razowej dobrze wpływają na układ pokarmowy, regulują perystaltykę jelit oraz metabolizm całego organizmu. Dostarczają organizmowi energię na dłuższy okres oraz zalecane są osobom zagrożonym cukrzycą. Niestety osoby chore na celiakie muszą unikać wypieków z tej mąki, ponieważ zawiera gluten.

Zastosowanie

Wykorzystuje się ja przede wszystkim do wypieku chleba pełnoziarnistego żytniego i mieszanego. Coraz częściej jest składnikiem makaronów ciemnych, a także stosuje się ja do produkcji spirytusu, gatunkowych wódek oraz zakwasu.