Słownik kulinarny

m

Mirabelka

Mirabelka
fot. Fotolia
Śliwa mirabelka Prunus domestica, śliwa domowa. Występuje w kilku odmianach, z których najbardziej znane to: Mirabelka z Nancy, Mirabelka Flotowa, Brennergold, Bellamira i Miragrande. Mirabelka z Nancy jest rośliną samopylną i dość mało wymagającą. Można ją spotkać nie koniecznie w sadach uprawnych. Stosunkowo wytrzymała na niekorzystne warunki atmosferyczne, glebowe i choroby. Mirabelka mylona jest często z popularnie rosnącą śliwą Ałyczą, a raczej to ta druga jest brana za mirabelkę. Ałycza ma okrągłe, żółtopomarańczowe lub czerwonawe owoce o słodko-kwaśnym, cierpkawym miąższu, mocno zrośniętym z pestką. Mirabelka owocująca od początku sierpnia, dająca dość duże, smaczne i słodkie owoce, których miąższ łatwo oddziela się od pestki. Odmiana Bellamira owocuje na przełomie sierpnia i września, rodząc duże, okrągłe owoce o żółtym zabarwieniu. Miragranda dojrzewa na początku października. Owoce jej są duże, żółte z delikatnie nakrapianą skórką.
Zawartość
Owoce mirabelki dostarczają wiele cennych składników odżywczych. Przede wszystkim witaminy: A, beta karoten, witamina E,B1 (tiamina),B2 (ryboflawina),niacyna, witamina B6 (pirydoksyna),kwas foliowy oraz witaminę C. Składniki mineralne to: sód, potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk. Zawierają sacharozę, błonnik pokarmowy oraz liczne aminokwasy m. in.: alanina, arginina, leucyna i kwas glutaminowy.
Działanie
Mirabelka ma duży wpływ na działanie układu pokarmowego, przede wszystkim odznacza się działaniem przeczyszczającym, reguluje procesy fermentacji w jelitach, likwiduje zaparcia. Nalewki na bazie mirabelek skutecznie zwalczają kaszel, a w połączeniu z kamforą przyspieszają gojenie ran. Mają działanie przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne i lekko moczopędne.
Zastosowanie
Mirabelki przede wszystkim wykorzystuje się przy produkcji kompotów, powideł, dżemów, nalewek i marynat. Dobry dodatek do ciast, mięs i serów. Z mirabelek przyrządzić można ketchup lub chutney.