Biała herbata przez niektórych nazywana jest eliksirem młodości z racji tego, że zawiera w sobie przeciwutleniacze. Antyoksydanty hamują działanie wolnych rodników, które przyspieszają proces starzenia się. Biała herbata ma delikatny smak i należy do najmniej przetworzonego gatunku naparu. Nazwa pochodzi od białych pączków listków herbacianych. Można ją dostać w postaci suszu liści, aromatyzowanej, zawijanych kulek lub w formie artystycznej. Herbata formowana jest w pąki z kwiatem, które po zalaniu wodą rozwijają się w szklance w przepiękne kompozycje kwiatowe. Dostępna jest także z dodatkiem jaśminu.
Biała herbata - parzenie
Temperatura parzenia białej herbaty nie powinna przekraczać 90 stopni Celsjusza, chociaż niektóre odmiany zalewa się wrzątkiem. Na każdym opakowaniu herbaty napisana jest instrukcja, w jaki sposób przygotowywać napój. Parzenie powinno trwać, mniej więcej, 5-7 minut. Raz użyte listki można wykorzystać jeszcze 2-3 razy. Napar ma jasny, lekko słomkowy kolor i bardzo delikatny smak. Z reguły na filiżankę sypie się 1 małą łyżeczkę herbaty. Chcąc zwiększyć „moc” parzonych liści, trzeba nasypać ich więcej.
Biała herbata na odchudzanie i poprawę zdrowia
Herbata delikatnie pobudza i orzeźwia. Korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację oraz dobrze nawadnia organizm. Poza tym picie naparu wzmacnia kości, dlatego biała herbata polecana jest szczególnie osobom mającym osteoporozę lub cierpiącym na zapalenie stawów.
Wady białej herbaty
Biała herbata ma właściwości pobudzające, dlatego trzeba mieć świadomość, że wypicie jej przed snem, może utrudnić zasypianie. Ponadto, picie jej w dużych ilościach, szczególnie na pusty żołądek, może podrażniać błonę śluzową żołądka.