Czystek to zioło o właściwościach bakteriobójczych i oczyszczających. Herbata z czystka jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy (polifenoli), które hamują procesy starzenia się i wspierają działanie układu odpornościowego. Czystek rośnie w okolicach Morza Śródziemnego. Właściwości  lecznicze czystka znane są już od ponad 2 tysięcy lat. Herbata ziołowa z czystka ma złoty kolor i słodowy, lekko cierpki smak. Napar dobrze smakuje np. z dodatkiem cytryny lub soku malinowego, który dodatkowo wzmacnia działanie polifenoli zawartych w ziele. Herbata z czystka na trądzik czy opryszczkę może być stosowana do nacierania zmian na skórze, ponieważ hamuje rozwój bakterii. Herbatę można kupić w sklepie zielarskim, aptece lub sklepie ze zdrową żywnością.
 
Herbata z czystka – jak parzyć?
 
Herbatę z czystka parzy się w proporcjach: na 2 gramy suszu – 120 mililitrów wody o temperaturze około 95 stopni Celsjusza. Po około 4-7 minutach parzenia napar jest gotowy do picia. Przed podaniem herbatę można przecedzić przez sitko, aby pozbyć się drobne suszu. 
 
Czystek kreteński i szałwiolistny
 
Czystek kreteński to odmiana czystka rosnąca w okolicach Morza Czarnego i Śródziemnego. Picie naparu z czystka pomaga zwalczyć przeziębienie i infekcje dróg oddechowych. Herbata z czystka ma działanie moczopędne, przez co przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu. Czystek szałwiolistny najliczniej rośnie na skalnych zboczach, w miejscach o dużym nasłonecznieniu. Napar z czystka wspomaga higienę jamy ustnej, ponieważ działa bakteriobójczo.
 
Czystek a odchudzanie
 
Napar z czystka działa moczopędnie dzięki czemu pomaga w naturalny sposób pozbyć się  toksyn z organizmu. Zioło pozytywnie działa również na układ pokarmowy, ułatwiając trawienie i przyspieszając metabolizm. 
Herbata z lipy

Herbata z lipy

Herbata z lipy, w torebkach do zaparzania, dostępna jest np. w aptekach. Napar można też zrobić samodzielnie, zbierając kwiatostan drzewa lipy na przełomie czerwca – lipca. Suszone kwiaty przechowuje się w szczelnie zamkniętym słoiku. Napar przygotowuje się z około 1 łyżki kwiatów lipy suszonych lub świeżych na 1 szklankę wrzącej wody. Napój po 10-15 minutach parzenia jest gotowy do picia. Herbata z lipy jest niezastąpiona w czasie przeziębienia, ponieważ ma właściwości napotne i przeciwdziała gorączce.

Herbata miętowa

Herbata miętowa

Herbata miętowa, czyli napar z ususzonych liści mięty, doskonale orzeźwia i gasi pragnienie. Dodatkowo wspiera trawienie i łagodzi bóle żołądka. Herbata z mięty dobrze smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno. Odrobinę suszu należy zalać wrzątkiem i pozostawić pod przykryciem na kilka minut. Ciepły napar miętowy warto połączyć z miodem lub cukrem, sokiem cytrynowym bądź syropem pigwowym oraz startym imbirem.

Czerwona herbata

Czerwona herbata

Czerwona herbata, czyli pu erh, ma gorzki smak. Jest wytwarzana ze sfermentowanych i leżakujących liści rośliny. Napar słynie z właściwości odchudzających, gdyż wspiera działanie wątroby, obniża poziom cholesterolu we krwi i poprawia przemianę materii. Z tego powodu czerwona herbata pu erh świetnie się sprawdzi po ciężkostrawnych, tłustych posiłkach. Susz zaparza się w temperaturze 90 lub 95 stopni Celsjusza.

Herbata z imbirem

Herbata z imbirem

Herbata z imbirem doskonale rozgrzewa organizm i chroni przed przeziębieniem. Napój najlepiej smakuje z miodem i cytryną, ale sprawdzą się również inne warianty. Zielona herbata z imbirem ma właściwości odchudzające, natomiast mięta ukoi biegunkę i bóle żołądka. Korzeń rośliny należy obrać, zetrzeć na tarce, przełożyć do rondla, zalać zimną wodą i gotować przez 10 minut na małym ogniu. Następnie dodaje się: herbatę (liściastą lub w torebkach), płynny miód i plastry świeżej cytryny. Gotowy, gorący napój przelewa się do kubków i pije na ciepło.

Zielona herbata

Zielona herbata

Zielona herbata jest produkowana z młodych, niefermentowanych i ususzonych liści. Susz zaparza się w temperaturze od 80 do 90 stopni Celsjusza. Picie naparu obniża ciśnienie tętnicze i cholesterol we krwi, a także pomaga wydalić drobnoustroje z organizmu. Zielona herbata świetnie sprawdza się po posiłkach oraz jako samodzielny napój. Można pić ją na ciepło i zimno. Zielona herbata matcha jest popularna w Japonii.

Znaleźliśmy przepisów w kategorii Herbata z czystka