Kawa zbożowa to bezkofeinowy napój, o głębokim, lekko karmelowym smaku i bogatym aromacie. Wyśmienicie smakuje z dodatkiem mleka, miodu lub cynamonu. Doskonała jest też z wanilią, czekoladą, kakao i lodami. Mogą pić ją osoby, które z różnych względów powinny wyeliminować z jadłospisu kawę naturalną. 
 
Kawa zbożowa zawiera dużo błonnika i jest niskokaloryczna, dlatego jest szczególnie polecana osobom będącym na diecie odchudzającej. 
 
Kawę zbożową można kupić w saszetkach, granulacie, jako kawę instant (rozpuszczalną) oraz wymagającą gotowania – mieloną. 
 
Z czego powstaje kawa zbożowa
 
Kawa zbożowa jest produkowana z drobno mielonych i palonych ziaren zbóż, takich jak: żyto, pszenica (w tym orkisz) oraz jęczmień. Częstym dodatkiem do kawy zbożowej jest cykoria, korzeń mniszka lekarskiego i burak. Czasem stosuje się również żołędzie, nasiona kozieradki, łubin oraz figi. Wzmacniają one smak zbożowego napoju. 
 
Właściwości zdrowotne kawy zbożowej
 
Dzięki wysokiej zawartości błonnika, kawa zbożowa przyspiesza metabolizm, poprawia trawienie i wspiera florę bakteryjną układu pokarmowego. Ponadto jest doskonałym źródłem magnezu, witamin z grupy B, potasu i selenu. Kawa zbożowa działa pobudzająco, ponieważ jest bogata w węglowodany. Nie zawiera kofeiny, dlatego mogą ją pić dzieci, kobiety w ciąży, osoby z nadciśnieniem oraz wrzodami żołądka. 
 
Sposób przygotowania kawy zbożowej
 
Kawę zbożową można zaparzyć tak jak herbatę (w saszetkach) lub kawę (instant). Można ją również ugotować na wolnym ogniu pod przykryciem i przed podaniem przecedzić (mielona). 
 
Kawę zbożową warto przygotować w wersji zimowej (na ciepło) i letniej (na zimno). Rozgrzewający napój najlepiej wzmocnić cynamonem, miodem, imbirem lub chili. Mrożona kawa zbożowa najlepiej prezentuje smakuje, gdy jest serwowana w wysokiej szklance, z kostkami lodu,  sokiem wiśniowym i syropem waniliowym. Miłośnicy oryginalnych smaków mogą przyrządzać ze zbożówki słodkie sorbety.

Polecane przepisy do kategorii Kawa zbożowa