Słownik kulinarny

m

Mąka

Mąka
fot. Fotolia
Opis: niezastąpiony produkt kulinarny w postaci sypkiej , często stosowana jako składnik podstawowy przy wyrobie chleba. Zakwasu makaronów, pierogów, ciast ciasteczek. Jest idealnym naturalnym zagęszczaczem  do sosów, zup kremów.
  1. Mąka amarantusowa
    Opis: wytwarzana jest z ziaren amarantusa. Jest to jedna ze starszych odmian mąk, ponieważ wyrabiana jest od ok 5000 lat. Mąka amarantusowa jest mąką lekkostrawną oraz bezglutenową. Charakteryzuje się ogromną zawartością żelaza, fosforu, wapnia oraz magnezu. Przez dietetyków jest polecana dla osób stosujących dietę bezmięsną, ponieważ zawiera dużo aminokwasów oraz mnóstwo  energii. Stosowana w cukiernictwie oraz piekarnictwie po odpowiednim zmieszaniu z innym rodzajem mąki. W wypiekach, które nie muszą rosnąć może być wykorzystywana sama mąka amarantusowa. Ponadto mąka amarantusowa nadaje wypiekom charakterystyczny orzechowy posmak i zapach.  
     
  2. Mąka atta
    Opis: główny produkt do wyrabiania indyjskiego chlebka chapatis, który często podawany jest do większości indyjskich potraw. Mąka atta wykorzystywana jest jako podstawa przy wykonaniu placków roti, drożdżowego ciasta naan, oraz placka tandor.
     
  3. Mąka Besan
    Opis:  zastosowanie znalazła przy produkcji pasztetów, omletów, pulpetów i klopsów. W kuchni wegetariańskiej zastępuje jajka, po zmieszaniu w idealnych proporcjach z wodą.  Wykorzystywana jako panierka, np. do ziemniaków, zagęszczacz do zup sosów. Zaliczana jest do mąk ciężkich i nie może być wykorzystywana do wyrobów cukierniczych.
     
  4. Mąka glutenowa
    Opis: głównie wykorzystywana do produkcji makaronów, klusek, past mącznych, chleba, płatków  śniadaniowych. Stosowana do rozluźnienia struktury i zwiększenia objętości potraw.
     
  5. Mąka gorczyczna ciemna
    Opis: stosuje się jako dodatek do produkcji ciemnego pieczywa.
     
  6. Mąka gorczyczna jasna
    Opis: dodatek do mąki pszenicznej i żytniej w wyrobach piekarniczych.
     
  7. Mąka grochowa
    Opis: mąka bezglutenowa wytwarzana ze zmielonego ziarna grochu. Stosowana w piekarnictwie w połączeniu z inną mąką. Może być używana jako dodatek do zup warzywnych. Jest bogata w białko, błonnik oraz witaminy.
     
  8. Mąka gryczana
    Opis: w połączeniu z mąka pszenną, stosowana do wypieku pieczywa, dzięki czemu nabiera ono bardziej intensywnego smaku. W Japonii dodawana jest do makaronu soba, a w Rosji do słynnych blin, w Stanach Zjednoczonych stanowi podstawowy element ciasta  naleśnikowego. Mąka gryczana dodawana jest potraw kuchni indyjskiej.
     
  9. Mąka jęczmienna
    Opis: w połączeniu z innymi składnikami  jest dodawana do wyrobu pieczywa, klusek i placków.
     
  10. Mąka kasztanowa
    Opis: wytwarzana z ususzonych kasztanów jadalnych. W sztuce kulinarnej mąka kasztanowa wykorzystywana jest przeważnie do wyrobu ciast oraz chleba, ponieważ podczas obróbki termicznej wypieki z zawartością opisywanej mąki stają się bardzo pulchne. Ponadto w połączeniu z mąką pszenną bądź jęczmienną można wyrabiać wszelkiego rodzaju placki, racuchy oraz różnego rodzaju desery. Mąkę kasztanową dodaje się również do zup, sosów, kremów oraz dipów dla pogłębienia smaku potrawy oraz do jej zagęszczenia. Co ciekawe po rozpuszczeniu mąki w mleku i zagotowaniu mieszanki uzyskuje się polentę.
     
  11. Mąka kukurydziana
    Opis: często wykorzystywana w piekarnictwie i cukiernictwie. Stosuje się ja przy wyrobie ciast, ciasteczek, pieczywa, placków, klusek, kopytek. Idealnie zagęszcza sosy i zupy. Podstawa w kuchni meksykańskiej do produkcji tortilli, nachos, tacos. Nie zawiera glutenu.
     
  12. Mąka masa harina
    Opis: mąka masa harina jest to przesiana, bardzo miałka mąka kukurydziana, która wykorzystywana jest głównie od wyrobu chleba plackowego oraz tortilli.  
     
  13. Mąka owsiana
    Opis: używana w produkcji chleba. Używa się jej też do wyrobu blinów, placków i ciasteczek. Stosuje się jako czołowy składnik szkockiego napoju  Athole Brose
     
  14. Mąka pełnoziarnista orkiszowa, mąka pszenna orkiszowa
    Opis:  używana do wypieku chleba i pospolitych grahamek.  Idealna do ciast i ciasteczek kruchych. Po mieszaniu z wodą używana jako kleik.
     
  15. Mąka pszenna
    Opis: podstawowy składnik sztuki kulinarnej. Używana do wyrobu m.in. pieczywa, ciast, ciasteczek, pierogów, pizzy, makaronów. Idealna do zagęszczania sosów, zup kremów Podstawowy składnik zasmażki.
     
  16. Mąka pszenna durum
    Opis: stosowana głownie przy produkcji makaronów. Stosuje się ją w postaci grubych ziaren, mniejszych lub w formie zmielonej czyli semoliny.
     
  17. Mąka pszenna razowa typ 1850- (graham)
    Opis: stosowana przy wyrobie pieczywa graham.  Dodawana do ciasta naleśnikowego i pierogów. Czasami używana do sporządzenia zakwasu.
     
  18. Mąka pszenna typ 2000 (razowa)
    Opis: stosowana przy wyrobie pieczywa.  Dodawana również do ciasta naleśnikowego i pierogów. Czasami używana do sporządzenia zakwasu.
     
  19. Mąka pszenna typ 450 (tortowa)
    Opis:  używana do wypieku ciast, biszkoptów, ciast francuskich oraz tortów.  Stosowana do sosów oraz kruchych wyrobów cukierniczych.  Wyroby w których zawarta została mąka tortowa  maja pulchną i jędrna konsystencję.
     
  20. Mąka pszenna typ 500 (krupczatka)
    Opis: przyrządza się kruche ciast i ciasteczka pieczywo oraz baby. Idealna do panierowania mięs i ryb.
  21. Mąka pszenna tym 550 (luksusowa)
    Opis: idealny duet cukierniczy i piekarniczy tworzy z drożdżami. Jest ona najczęściej stosowana w naszych kuchniach przez swoje uniwersalne właściwości. Często stosowana jako zamiennik innych mąk.
     
  22. Mak pszenna typ 750 (chlebowa)
    Opis: wykorzystywana do wyrobu pieczywa cukierniczego, chleba. Często używana jako zamiennik skórki chlebowej w produkcji domowego zakwasu na żur.
     
  23. Mąka ryżowa
    Opis: wykorzystywana w produkcji chleba i papieru ryżowego.  Znana głownie jako główny składnik makaronu ryżowego. W kuchni azjatyckiej dodawana do deserów i potraw dla małych dzieci.  Przeznaczona dla osób nietolerujących gluten.
     
  24. Mąka sojowa
    Opis: stosowana do wyrobów past i mas sojowych, makaronów, ciast i ciasteczek. Dodawana jako środek przedłużający termin spożycia produktu. Idealna dla osób stosujących dietę bezglutenową.
     
  25. Mąka ziemniaczana
    Opis: najpopularniejsza w sporządzaniu kiśli, budyniów, ciast oraz do zagęszczania potraw. Jest podstawą klusek ziemniaczanych, pyz.
     
  26. Mąka z prosa
    Opis: mąka produkowana ze zmielonego prosa, często reklamowana jako "zdrowa żywność", ponieważ nie zawiera dużej ilości glutenu. Mąka z prosa jest bogata w sole mineralne, białko oraz witaminy. Na rynku spożywczym możemy kupić czystą mąkę z prosa bądź mąkę pszenną zmieszaną z mąką z prosa. 
     
  27. Mąka żytnia
    Opis: stosowana jest głównie do wypieku pieczywa żytniego szczególnie chleba razowego, sitkowego, pytlowego, starogardzkiego oraz jasnego. Używa się jej również do produkcji spirytusu i gatunkowych wódek
     
  28. Mąka żytnia razowa typ 2000
    Opis: stosuje się głównie do wypieku chleba pełnoziarnistego żytniego i mieszanego. Wykorzystuje się ją do produkcji spirytusu, wódek i zakwasu na żur. Coraz częściej używa się jej do produkcji makaronu.
     
  29. Mąka żytnia typ 1450 (sitkowa)
    Opis:stosowana do  pieczywa pełnoziarnistego żytniego i mieszanego. Podkreśla smak chleba z dodatkiem śliwek, rodzynek i kminu.
     
  30. Mąka żytnia typ 500
    Opis:  potrzebna do produkcji chleba żytniego Dodaje się ją do pieczywa mieszanego, pierników, ciast, ciasteczek.
     
  31. Mąka żytnia typ 580
    Opis: składnik chleba żytniego. Dodaje się ją także do pieczywa mieszanego, ciast, ciasteczek, przygotowania zakwasu na żur.
     
  32. Mąka żytnia typ 780
    Opis: przede wszystkim potrzebna do wypieku chleba żytniego. Dodaje się ją do pieczywa mieszanego, ciast, ciasteczek,  pizzy, przygotowania zakwasu oraz makaronu.