Słownik kulinarny

g

Goździki

Goździki
fot. Fotolia
Goździki – są uprawiane głównie na Madagaskarze, Tanzanii, Sri Lance, Indonezji. Często są spotykane goździki z Zanzibaru. Spośród wymienionych krajów największym światowym producentem jest Tanzania. Goździki są to nierozkwitłe, wysuszone pąki kwiatowe, które służą jako przyprawa do wielu potraw. Kwiaty powstałe w czasie suszenia i odymiania przybierają barwę ciemnobrunatną. Dzięki olejkowi znajdującemu się w pąkach ich smak jest dość piekący i korzenny, natomiast charakterystyczny zapach nadaje goździkom eugenol.

Właściwości lecznicze   
W dzisiejszych czasach goździki są stosowane głównie  na bóle głowy i zębów. Podstawowe składniki, które nadają im niepowtarzalność to eugenol, caryophyllene i tannis. Ten naturalny wytwór środowiska ma wpływ leczniczy na wrzody żołądka, wymioty , wzdęcia, a także stymulowanie układu trawiennego, dodatkowo mają łagodne działanie znieczulające i antyseptyczne. Posiadają w sobie przeciwutleniacze mające działanie ochronne przeciw niszczeniu komórek organizmu, co zmniejsza ryzyko powstawania nowotworu. W stomatologii olejek z goździków stosowany jest jako środek znieczulający oraz do dezynfekcji kanałów korzeniowych. Ich właściwości powodują zabijanie pasożytów jelit, grzybów i bakterii. Działają osłonowo na przewód pokarmowy i są uważane za afrodyzjak.

Zastosowanie
Goździki nadają wyrazisty smak wielu daniom, a w szczególności daniom z mielonego mięsa, dlatego należy dobierać odpowiednie proporcje, ponieważ łatwo można zepsuć smak zamiast go poprawić. Można przygotować  różnego rodzaju zupy, buliony i potrawy z ryżu oraz pieczenie. Dodawane są do dziczyzny i zająca. Są ważnym składnikiem dość znanego sosu angielskiego Worcester. Wykorzystywane są do konserw owocowych, napojów alkoholowych( grzanego piwa i grzanego wina) kompotów i pierników.