Słownik kulinarny

m

Mąka kasztanowa

Mąka kasztanowa
fot. Fotolia
Mąka kasztanowa jest produktem uzyskanym z przemiały suszonych kasztanów jadalnych – owoców olbrzymich drzew z rodziny bukowatych, które rosną przede wszystkim w pasie basenu Śródziemnego. Drzewo to lubi ciepło, a jego owoce były cenione przez południowych Europejczyków, aż do późnego baroku, kiedy to zostały wyparte przez ziemniaki. Nie należy ich mylić z powszechnie występującymi w Polsce kasztanami zwyczajnym, które są owocami kasztanowców zwyczajnych i nie mogą być spożywane.  Kasztany jadalne zamknięte są w zielonej, kłującej łupinie. Kiedy dojrzewają (październik-listopad) łupina pęka i ukazują się dwa lub trzy nasiona pokryte cienką, brązową skórką. Po zebranie można je spożywać na surowo i przechowywać około tygodnia, potem wysychają. Z kasztanów jadalnych uzyskuje się mąkę.

Właściwości
Mąka kasztanowa ma słodki, lekko orzechowy smak i dobrze miesza się z mokrymi składnikami. Ciasta z niej upieczone nie wyrastają zbyt mocno, a wypieki pod wpływem temperatury mają delikatnie brązowy kolor. Mąka kasztanowa nadaje pulchność wypiekom.

Zawartość
Mąka kasztanowa jest źródłem węglowodanów złożonych, tłuszczu i białka oraz witamin i minerałów, a także błonnika. Nie zawiera glutenu, dlatego też wykorzystywana jest w diecie bezglutenowej. Zawiera lecytynę.

Działanie
Produkty z mąki kasztanowej często są tak przygotowane, by mogły być spożywane przez osoby chore celiakie. Poza tym związki w niej zawarte korzystnie wpływają na układ nerwowy i pamięć, a także na dokuczającą wątrobę. Działają stymulująco na układ odpornościowy, co może korzystnie działać na osoby wycieńczone chorobami. Zawarte w niej cukry złożone wolno są uwalniane, co powoduje, że organizm ma energię przez dłuższy okres czasu.

Zastosowanie
Z mąki kasztanowej można piec chleb, placki, naleśniki, ciasta i ciasteczka. Doskonale nadaje się do zagęszczania zup, sosów i dipów. Mąkę kasztanową wykorzystuje się do zrobienia polenty.