Słownik kulinarny

o

Orzech nerkowca

Orzech nerkowca
fot. Edipresse / RF
Orzechy nerkowca to nasiona nanercza zachodniego, zwanego również nerkowcem  zachodnim. Jest to drzewo wiecznie zielone, osiągające wysokość ok. 8 metrów i pochodzące z Ameryki Południowej. Obecnie jest uprawiane przede wszystkim w Indiach, ale też w innych krajach o klimacie tropikalnym. Nerkowiec jest blisko spokrewniony z melonem czy pistacją. Początkowo drzewo to było doceniane ze względu na korę i owoce, z czasem odkryto zalety smakowe jak i odżywcze nasion,  w których po usunięciu łupiny ukazuje się biały orzech w kształcie nerki, dość miękki i lekko słodkawy.

Zawartość i działanie
Orzechy nerkowca zawierają dobrze przyswajalne białko, tłuszcze oraz witaminy: A, D, E i z grupy B, minerały: wapń, potas, fosfor, sód, żelazo. Orzechy są wysokokaloryczne, jednak ich prozdrowotne działanie jest tak duże, że warto nawet w niewielkich ilościach, ale korzystać z ich dobrodziejstwa. Nienasycone kwasy tłuszczowe obniżają poziom cholesterolu we krwi, zapobiegają miażdżycy, regulują ciśnienie krwi. Poza tym orzechy nerkowca korzystnie działają na układ trawienny, mięśniowy i kostny. Udowodniono, że regularne zjadanie tych orzechów zapobiega depresji oraz pozytywnie oddziałowuje na kondycję nie tylko fizyczną człowieka, ale przede wszystkim na psychiczną. Zdrowie psychiczne w pędzie dzisiejszych czasów jest również zagrożone przez silny stres i pośpiech oraz przez złe odżywianie, ponieważ niedobory różnych substancji negatywnie działają również na tę sferę zdrowia człowieka. Warto więc zaopatrzyć się w te niepozorne i smaczne orzechy.

Zastosowanie
Najczęściej jest składnikiem mieszanek bakaliowych. Jest świetnym dodatkiem do ciast, ciasteczek oraz sałatek. Po rozkruszeniu i dodaniu do bułki może stanowić świetny dodatek do mięs.