Grzyby shitake (shiitake) są znane także jako poku, a u nas – twardziaki jadalne i twardniaki japońskie. Ich polskie nazwy mogą jednak mylić, bo nie są to twarde, lecz kruche grzyby, chyba, że poddane zostaną zbyt długiej obróbce termicznej (powinna trwać nie więcej niż 15 minut). Mają duże, rozłożyste kapelusze i jasnobrązowe trzonki, których zwykle się nie jada. Niektórzy porównują grzyby shitake do pieczarek, ale porównanie to wynika raczej z powszechności ich używania w kuchni azjatyckiej niż z podobieństwa smaku. Shitake są bardziej wyraziste, aromatyczne i chrupkie niż pieczarki. Mają także dużo więcej cennych właściwości, dzięki którym uznawane są za najzdrowsze grzyby świata. Prócz białka, błonnika i witamin zawierają eritadeninę, która zapobiega wzrostowi poziomu cholesterolu we krwi oraz lentinan, który hamuje mutacje nowotworowe komórek. Regularne jedzenie grzybów shitake sprawia, że organizm zyskuje odporność na infekcje i wolniej się starzeje.

Uprawa grzybów shitake

Ojczyzną grzybów shitake jest Japonia, ale występują one w całej Azji Wschodniej. Porastają głównie pnie drzew shii. Mają świetną zdolność adaptacji, więc ich uprawa możliwa jest w zasadzie wszędzie, gdzie nie panuje surowy klimat. W Polsce wyrosną nawet w ogródku i doniczce na balkonie, jeśli tylko grzybnia shitake zostanie umieszczona w wilgotnym podłożu wyłożonym drewnem drzew liściastych.

Z czym podawać grzyby shitake?

Grzyby shitake są nie do przecenienia w gastronomii. W Azji nierzadko traktuje się je jak składniki mięsne – stanowią podstawę zup, sosów i gulaszów, są nawet jedzone na surowo z samymi przyprawami. W polskiej kuchni funkcjonują jako samodzielne danie – smaży się je w panierce, tak jak kanie lub na maśle z czosnkiem bądź cebulą. Można z nich zrobić flaki, pierogi i tartę, a nawet przyrządzić tak jak śledzie w śmietanie. Potrafią wzbogacić smak bigosu i innych dań, do których zwykle dodajemy bardziej pospolite grzyby. Dominujące jest jednak zastosowanie shitake w daniach inspirowanych azjatyckimi. Łączy się je z makaronem, ryżem, piersią z kurczaka i różnego rodzaju warzywami, doprawiając orientalnymi przyprawami. Żeby dobrze przyrządzić grzyby shitake (suszone, bo takie najczęściej można kupić), należy pamiętać o ich wcześniejszym namoczeniu.

Polecane przepisy do kategorii Grzyby shitake