Matcha to japońska herbata w postaci proszku w zielonym kolorze. Herbata matcha powstaje po z liści tenchy, które mieli się za pomocą tradycyjnych kamiennych żaren.  Plantacja przed zbiorem jest okrywana specjalnymi bambusowymi konstrukcjami, aby ograniczyć dostęp światła. Zacienienie herbaty powoduje, że wydziela się w niej więcej aminokwasów, dzięki czemu napar jest bardzo aromatyczny i ma lekko słodki smak. 
 
Herbata matcha – parzenie
 
Herbatę matcha najlepiej parzyć w specjalnej czarce nazywanej matchawanem. Matcha może być przygotowywana na dwa sposoby.  Pierwszy z nich – usucha polega na wymieszaniu 1,75 gramów herbaty z 0,75 mililitrami wody. Drugim sposobem robienia matchy jest koicha.  Na 40 mililitrów wody wykorzystuje się 3,75 grama proszku. Przygotowując  usucha herbatę miesza się bambusową miotełką – chasenem, do momentu, aż na powierzchni powstanie puszysta piana. Koichę podaje się bez piany i najczęściej ze słodką przekąską, by złagodzić jej intensywny smak. 
 
Herbata matcha – gdzie kupić?
 
Herbata matcha w proszku dostępna jest tylko w herbaciarniach lub sklepach internetowych z herbatami z całego świata. Produkt nie występuje w sklepach spożywczych i marketach. 
 
Herbata matcha do wypieków i kawy
 
Herbata matcha wykorzystywana jest do wypieków i deserów. Lody, galaretka, muffinki czy ciasto z herbatą matcha będzie miało intensywnie zielony kolor. Proszek można też wykorzystać do koktajli owocowych, np. bananowych. Wystarczy do owoców dodać mleko (albo jogurt naturalny) oraz 1 łyżeczkę herbaty w proszku i całość zmiksować blenderem. Koktajl będzie miał intensywnie zielony kolor. 
 
Herbata matcha na odchudzanie
 
Picie japońskiej zielonej herbaty przyspiesza metabolizm, dlatego stosuje się ją, aby wspomóc odchudzanie. Ponadto,  matcha zawiera w sobie katechiny – jedne z najsilniejszych przeciwutleniaczy, które hamują procesy starzenia się.
 
Herbata z lipy

Herbata z lipy

Herbata z lipy, w torebkach do zaparzania, dostępna jest np. w aptekach. Napar można też zrobić samodzielnie, zbierając kwiatostan drzewa lipy na przełomie czerwca – lipca. Suszone kwiaty przechowuje się w szczelnie zamkniętym słoiku. Napar przygotowuje się z około 1 łyżki kwiatów lipy suszonych lub świeżych na 1 szklankę wrzącej wody. Napój po 10-15 minutach parzenia jest gotowy do picia. Herbata z lipy jest niezastąpiona w czasie przeziębienia, ponieważ ma właściwości napotne i przeciwdziała gorączce.

Herbata miętowa

Herbata miętowa

Herbata miętowa, czyli napar z ususzonych liści mięty, doskonale orzeźwia i gasi pragnienie. Dodatkowo wspiera trawienie i łagodzi bóle żołądka. Herbata z mięty dobrze smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno. Odrobinę suszu należy zalać wrzątkiem i pozostawić pod przykryciem na kilka minut. Ciepły napar miętowy warto połączyć z miodem lub cukrem, sokiem cytrynowym bądź syropem pigwowym oraz startym imbirem.

Czerwona herbata

Czerwona herbata

Czerwona herbata, czyli pu erh, ma gorzki smak. Jest wytwarzana ze sfermentowanych i leżakujących liści rośliny. Napar słynie z właściwości odchudzających, gdyż wspiera działanie wątroby, obniża poziom cholesterolu we krwi i poprawia przemianę materii. Z tego powodu czerwona herbata pu erh świetnie się sprawdzi po ciężkostrawnych, tłustych posiłkach. Susz zaparza się w temperaturze 90 lub 95 stopni Celsjusza.

Herbata z imbirem

Herbata z imbirem

Herbata z imbirem doskonale rozgrzewa organizm i chroni przed przeziębieniem. Napój najlepiej smakuje z miodem i cytryną, ale sprawdzą się również inne warianty. Zielona herbata z imbirem ma właściwości odchudzające, natomiast mięta ukoi biegunkę i bóle żołądka. Korzeń rośliny należy obrać, zetrzeć na tarce, przełożyć do rondla, zalać zimną wodą i gotować przez 10 minut na małym ogniu. Następnie dodaje się: herbatę (liściastą lub w torebkach), płynny miód i plastry świeżej cytryny. Gotowy, gorący napój przelewa się do kubków i pije na ciepło.

Zielona herbata

Zielona herbata

Zielona herbata jest produkowana z młodych, niefermentowanych i ususzonych liści. Susz zaparza się w temperaturze od 80 do 90 stopni Celsjusza. Picie naparu obniża ciśnienie tętnicze i cholesterol we krwi, a także pomaga wydalić drobnoustroje z organizmu. Zielona herbata świetnie sprawdza się po posiłkach oraz jako samodzielny napój. Można pić ją na ciepło i zimno. Zielona herbata matcha jest popularna w Japonii.

Polecane przepisy do kategorii Herbata matcha

Znaleźliśmy przepisów w kategorii Herbata matcha