Ramen to popularne, japońskie danie przygotowywane na bazie bulionu, makaronu i innych składników (w zależności od receptury i regionu). Pierwotnie do Japonii przywędrowało z Chin. Chińska odmiana ramenu zawierała jednak mięso, podczas gdy klasyczne, japońskie przepisy sugerowały wykorzystanie głównie ryb i warzyw. W Azji danie jest jednym z najczęściej spotykanych fast-foodów. Ponadto ramen był pierwowzorem znanych na całym świecie zup błyskawicznych (inaczej – zupek chińskich).
 
Główne składniki ramenu
 
Słowo ramen pochodzi od chińskiego 拉麺 (lāmiàn), oznaczającego makaron przygotowany z mąki pszennej (stanowi on jeden z głównych składników zupy). Bulion przyrządza się na bazie wieprzowiny i wywaru z kości wieprzowych. Oprócz tego w skład ramenu mogą wchodzić ryby (np. łosoś), owoce morza (np. ośmiornica), warzywa (np. biała rzodkiew, kapusta pekińska, pędy bambusa), wodorosty, mięso drobiowe, jajka czy nasiona sezamu. Zupę doprawia się zazwyczaj sosem sojowym lub miso (gęsta pasta japońska ze sfermentowanej soi).
 
Najpopularniejsze rodzaje ramenu
 
Nie ma jednego, klasycznego przepisu na ramen. Każda restauracja, czy kucharz wymyśla swoją własną recepturę. W Japonii wyróżnia się jej nawet kilkaset typów. Najpopularniejsze to:
  •  Ronkotsu-ramen – to ramen gotowany na kościach wieprzowych. Ma gęstą konsystencje i jest tłusty. Zupę podaje się z niewielką ilością warzyw oraz z miso.
  • Shio-ramen – najbardziej typowa odmiana ramenu, najbliższa klasycznej chińskiej zupie. Przygotowywana jest na bazie mięsa drobiowego lub wieprzowiny. Dodaje się do niej kapustę pekińską, cebulę, szczypiorek, pora i pędy bambusa.
  • Shōuy-ramen – to ramen z kurczaka podawany z dodatkiem niewielkiej ilości wieprzowiny lub wołowiny. Przygotowuje się go ze szczypiorkiem, wodorostami, jajkiem na twardo, pędami bambusa i soi. Odmiana shōuy jest nieco ciemniejsza od innych rodzajów ramenu ze względu na dodatek sosu sojowego. Niekiedy doprawia się ją czarnym pieprzem i olejem chili. 
Kuchnia japońska

Kuchnia japońska

Kuchnia azjatycka to przede wszystkim wiele rodzajów ryżu oraz sushi, podawane tradycyjne z sosem sojowym i wasabi. Dania japońskie przygotowywane są z owoców morza, np. krewetek, ośmiornic, oraz ryb, np. węgorzy, tuńczyków lub makreli. Do potraw mięsnych wykorzystuje się kurczaka, wieprzowinę lub wołowinę. Tradycyjna zupa japońska to misoshiru, którą przygotowuje się tofu, pędów bambusa oraz wysuszonego mięsa tuńczyka. Dania azjatyckie przygotowuje się również z makaronów i wodorostów.

Polecane przepisy do kategorii Ramen