Robi się go ze sfermentowanych ziaren soi, a nie mleka sojowego tak jak tofu, z którym tempeh często jest mylony. Sprawdza się zwłaszcza w diecie wegańskiej i bezglutenowej, ale zalecany jest też osobom na diecie niskokalorycznej. Ma łagodny, lekko orzechowy smak i nadaje się do wszelkiego rodzaju obróbki termicznej – smażenia, grillowania, duszenia, pieczenia. Łatwo go przyrządzić, bo szybko staje się kruchy.
Falafel

Falafel

Falafel jest wegańską potrawą, która zdobyła znaczną popularność w krajach arabskich. Są to smażone na głębokim tłuszczu kotleciki bądź kulki przygotowane ze zmielonej ciecierzycy. Ważne jest, by kotleciki przyrządzać z surowej cieciorki, którą namacza się przez noc w wodzie. Podstawowymi przyprawami jest czosnek, kolendra, natka pietruszki oraz kmin. Kotleciki można zrobić również z bobu i sezamu bądź łącząc ze sobą bób i ciecierzycę. Falafel jest klasycznym składnikiem wegańskich kebabów.

Hamburger wegetariański

Hamburger wegetariański

Wege kotlet w burgerze można przyrządzić z soczewicy, tempehu (fermentowanej soi), seitanu (glutenu pszennego), kalafiora, pieczarek, fasoli, ciecierzycy, kaszy jaglanej, soi, buraka, dyni, kapusty, tofu, cukinii czy marchewki. Ciekawie w roli kotleta w wegetariańskim hamburgerze sprawdza się panierowany w bułce tartej i usmażony w głębokim tłuszczu ser pleśniowy, np. camembert.

Dieta wegetariańska

Dieta wegetariańska

Dieta wegetariańska, czyli wegetarianizm, to dieta bezmięsna. Wegetarianie jedzą owoce i warzywa – najlepiej, aby były one świeże i niepoddane obróbce termicznej. Na diecie wegetariańskiej je się również pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa strączkowe oraz orzechy i ziarna – źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dopuszczalne są również produkty mleczne, np. jogurty, sery oraz jajka. Zwolennicy wegetarianizmu uważają, że zawarte w mięsie produkty odżywcze, np. białko, można uzyskać z roślin.

Kuchnia indonezyjska

Kuchnia indonezyjska

Kuchnia indonezyjska nawet w dobie globalnej wymiany produktów jest trudna do odtworzenia, gdyż miesza się w niej ogromna ilość przypraw i owoców, które nie należą do towarów eksportowych. W domowych warunkach można jednak przygotować tempeh, satay czy nasi goreng. Trzeba tylko zaopatrzyć się w produkty, bez których niemożliwe jest gotowanie po indonezyjsku: mleko kokosowe, ryż, makaron, sos sojowy i papryczki chili.

Kotlety wegetariańskie

Kotlety wegetariańskie

Kotlety jarskie mogą być przygotowywane z pieczarek, groszku, ziemniaków czy ugotowanych jajek. Możliwości jest mnóstwo a każda stanowi ciekawą alternatywę dla mięsnych pulpetów. Kotlety ziemniaczane, marchewkowe lub dyniowe smakują znakomicie w towarzystwie surówek, kaszy oraz pieczonych warzyw. Warto je podawać z sosem. Jakim? Wszystko zależy od głównego składnika. Kotlety pieczarkowe świetnie smakują z sosem pomidorowym, natomiast brokułowe – z serowym. To sprytny sposób na zdrowe danie z warzyw!

Znaleźliśmy przepisów w kategorii Tempeh