Słownik kulinarny

m

Mąka pszenna

Mąka pszenna
fot. Edipresse / Fotolia
Mąka pszenna jest to produkt powstały w wyniku silnego rozdrobnienia ziaren pszenicy – rośliny należącej do rodziny wiechlinowatych i znanej już ok.9000 lat p.n.e. Pochodzi z południowo-zachodniej i środkowej Azji. Najlepiej rośnie w strefie klimatu umiarkowanego i obecnie zajmuje trzecie miejsce w światowej produkcji zbóż, zaraz po ryżu i kukurydzy.  Mąka pszenna posiada kolor biały, kremowy lub szary i zależny jest od typu mąki.

Wyróżniamy kilka rodzajów mąki pszennej. Najbardziej znany podział  na tzw. typy mąki. Mąka poddana przemiałowi jest oczyszczana z plew – najbardziej zewnętrznej części ziarna, a następnie jest mielona. Ziarno składa się z czterech części: okrywy owocowo-nasiennej ( zawiera duże ilości błonnika i minerałów: wapń, potas, magnez, fosfor, żelazo, siarkę), warstwy aleuronowej (w jej skład wchodzi białko, witaminy z grupy B, E, K, D i tłuszcze), zarodka ( z którego wyrasta roślina) i bielmo ( zawiera przede wszystkim węglowodany i trochę białek).  Podczas przemiału często następuje zamierzone oddzielenie okrywy od bielma. Im mniejsza zawartość okrywy, a większa zawartość bielma tym bardziej mąka jest delikatniejsza, bielsza i bardziej pożądana do wypieków delikatnych ciast. Niestety od strony zdrowotnej jest dokładnie odwrotnie. Mąka pozbawiona otrębów (okrywy owocowo-nasiennej) jest dużo bardziej uboższa w substancje odżywcze.

Typy mąki oznaczają zawartość popiołu po spalenie w odpowiedniej temp. 100g tego produktu.  Im więcej otrębów w mące tym będzie większa zawartość popiołu, a tym samym będzie ona zdrowsza.
Według tej klasyfikacji wyróżniamy następujące typy:  450, 500, 550, 650, 750, 850, 1850, 20000. Typ mąki, którą chcemy kupić, zależny jest od tego do czego chcemy ją przeznaczyć.

Stosowana jest do wypieku ciast, ciasteczek, do wyrobu makaronów, klusek, pierogów, a także pieczenia chlebów i bułek oraz do zagęszczania zup i sosów. Stanowi podstawowy składnik zasmażki.