Słownik kulinarny

p

Podgrzybki

Podgrzybki
fot. Fotolia
Podgrzybek – grzyb z rodziny borowikowatych. Występuje we wszystkich rodzajach lasów mieszanych, od czerwca do późnej jesieni. Charakteryzuje się brązowo – brunatnym bądź czerwony kapeluszem, w dotyku zamszowy bądź pilśniowy. Odmiany podgrzybka: podgrzybek brunatny, podgrzybek zajączek, podgrzybek żeberkowany, podgrzybek złotopory, podgrzybek czerwonawy, podgrzybek tęgoskórowy oraz borowik klinowotrzonowy(omglony). Dwa ostatnie znajdują się na Czerwonej Liście gatunków zagrożonych.

Zawartość

Podgrzybek, tak jak grzyby ogółem składa się w około 80% z wody. Reszta, którą możemy wyodrębnić przez  wysuszenie, składa się w przeważającej części z białek, węglowodanów i śladowych ilości tłuszczy. Węglowodany dostarczane przez grzyby są dobrze przyswajalne. Podgrzybki zawierają również błonnik pokarmowy oraz flawonoidy. Suszone są bardziej kaloryczne od świeżych. Minerały, których dostarczają to magnez, żelazo, cynk, wapń i miedź. Witaminy zaś to: B, PP, A i D.

Działanie

Obecność flawonoidów wpływa korzystnie procesy fizjologicznych w organizmie człowieka. Zapobiegają niedokrwieniu serca, miażdżycy, posiadają uszczelniają naczynia krwionośne. Opóźniają procesy starzenia, a także maja wpływ na stan fizyczny i psychiczny człowieka. Działają przeciwzapalnie, przeciwalergicznie i wzmacniająco na układ immunologiczny. Wielocukry, które oprócz glukozy zawierają inne cukry (m.in. fruktozę) wykazują działanie przeciwnowotworowe. Są ciężkostrawne, a ze względu na charakterystyczny smak i dużą zawartość białak, potrafią oszukać nasz organizm wywołując uczucie sytości.

Zastosowanie

Podgrzybek doskonale nadaje się do marynowania. Wzbogaci również smak sosów i zup. Można przyrządzać z nich pikle. Nadają się do suszenia. Sprawdzają się jako bazowy składnik kremów, jako farsz, bądź przystawka w postaci marynowanej, pieczonej, duszonej lub smażonej.