Jak długo smażyć karpia

Nie każdemu odpowiada lekko mulisty smak karpia. Żeby się go pozbyć, wystarczy oblewać go (tylko świeżą rybę) przez kilka sekund, jeszcze przed wypatroszeniem, wrzątkiem. Po usunięciu wnętrzności, łusek, umyciu i osuszeniu karpia, dzieli się go ostrym nożem na niewielkie części – dzwonka lub filetuje. Wigilijnego karpia nie wolno trzymać na patelni za długo, gdyż powinien on pozostać soczysty w środku i usmażyć się na chrupiąco na zewnątrz. Rybę smaży się na gorącym tłuszczu po kilka minut z każdej strony, aż do zbrązowienia panierki.

Karp smażony na maśle w panierce

Delikatnemu i nieco tłustemu mięsu karpia smaku doda namoczenie go przez chwilę w soku wyciśniętym ze sparzonej cytryny. Następnie filety bądź dzwonka moczy się w rozkłóconym całym jajku, oprósza solą i świeżo zmielonym pieprzem. Miłośnicy tradycyjnych smaków mogą obtoczyć kawałeczki karpia w drobnej bułce tartej. Ciekawym rozwiązaniem są również samodzielnie przyrządzone panierki, np. ze zmielonych w młynku płatków owsianych lub otrębów, mąki kukurydzianej i posiekanych świeżych ziół albo mieszanki drobno zmiksowanych orzechów włoskich i migdałów. Rybę w panierce smaży się tylko na dobrze rozgrzanym tłuszczu, aby nie wchłonęła one całego masła z patelni. Po przyrządzeniu można ją odsączyć na papierowym ręczniku.

Karp smażony w mące

Przed obtoczeniem kawałków karpia w mące moczy się go w jajku z solą i pieprzem albo mocno doprawionym soku z cytryny. Do jajka dodaje się także czosnek granulowany, posiekany koperek, natkę pietruszki, skórkę pomarańczową, odrobinę słodkiego sosu chilli – dzięki nim ryba nabierze nowocześniejszego charakteru. Przy przekręcaniu dzwonków karpia należy uważać na odpadającą w trakcie smażenia panierkę, żeby nie przypalić nadmiernie mięsa w niektórych miejscach. Najlepszą mąką do karpia jest mąka pszenna, ale trzeba również spróbować mąki kukurydzianej, o lekko żółtym zabarwieniu.

Karp moczony w mleku

Usunięcie nieprzyjemnego zapachu karpia jest możliwe dzięki mleku. Nadaje się do tego jedynie pełnotłuste mleko UHT – wszystkie inne rodzaje nieestetycznie zważą się w połączeniu w misce z sokiem z cytryny. Filety rybne lub dzwonka układa się w dużym naczyniu i zalewa mieszanką mleka, cytrynowego soku oraz majeranku. Najlepiej moczyć karpia w mleku przez całą dobę, a następnie odcedzić (nie opłukiwać) i panierować do smażenia.

Polecane przepisy do kategorii Karp smażony na maśle