Strucla - makowiec i masło

Obserwuj wątek

Odp: Odp: Strucla - makowiec i masło

Malgosia*Ieper
Wlasnie ten swiat jest piekny, bo ludzie maja wyobraznie Gdyby nie to, zanudzilbys sie w standarowych potrawach Ja tez nie mieszkam w Polsce i mysle, ze to wlasnie wyobraznia jest najwazniejsza

Odp: Strucla - makowiec i masło

Babciagramolka
edytaha ma rację - strucla zawsze zawijana ( nie koniecznie musi być z makiem ) . Makowiec może być struclą makową , plackiem makowym , makowcem bez ciasta , makowcem na różnym cieście .

Co do masła to pamiętam że było po 25 dag kostka . Niebieskie ( nadruk ) było tańsze i o mniejszej zawartosci tłuszczu , czerwone - droższe o większej zawartości tłuszczu . Było jeszcze ,,Delikatesowe" najdroższe i najlepsze ale nie pamiętam wyglądu opakowania . No i szczyt mego pożądania eksportowe masło norweskie solone w blokach na wagę - uwielbiałam je ( to był chyba Lurpak - u nas jest teraz w sprzedaży nie solone w Anglii jest te lekko słone- pyszne )

zmieniono 1 raz (ostatnio 26 gru 2012 19:36 przez Babciagramolka)

Odp: Strucla - makowiec i masło

Polpal
  • Polpal

  • Posty: 175
  • Przepisy: 153
  • Artykuły: 40
No proszę - nie mówiąc już o innych ciastach z dodatkiem maku są nie tylko makowce, strucle makowe ale i rolady makowe... dziwny jest ten świat

Odp: Strucla - makowiec i masło

edytaha
  • edytaha

  • Posty: 1003
  • Przepisy: 992
  • Artykuły: 3
A co do masła, to mam dziurę w pamięci. Nie pamiętam czerwonego i niebieskiego, ale pergaminowe z krówką, które można było kupować na połówki i ćwiartki
Ale myślę, że kolory były związane z zawartością tłuszczu, tak jak przy mleku, które występowało ze złotym (tłuste) i srebrnym (chude) kapslem

Odp: Strucla - makowiec i masło

edytaha
  • edytaha

  • Posty: 1003
  • Przepisy: 992
  • Artykuły: 3
Hmm, zadajesz trudne pytania
Ja to rozumiem tak: każda strucla makowa jest makowcem, ale nie każdy makowiec jest struclą makową. Klasyczna strucla makowa jest pieczona z ciasta drożdżowego, które sobie trzykrotnie wyrasta, rozwałkowanego i zwiniętego z nadzieniem w rulon.
Ten makowiec
https://gotujmy.pl/makowiec-krucho-drozdzowy,przepisy,175728.html
jest upieczony z ciasta krucho-drożdżowego, chłodzonego w lodówce. Może dlatego autor przepisu tak go właśnie nazwał.
Ja nie jestem kulinarną fundamentalistką i spokojnie mogłabym go nazwać roladą makową krucho-drożdżową
Ale ponieważ nie jestem cukiernikiem tylko ekonomistką, więc nie upieram się przy swojej opinii

Strucla - makowiec i masło

Polpal
  • Polpal

  • Posty: 175
  • Przepisy: 153
  • Artykuły: 40
Tak z ciekawości - jaka jest różnica między struclą makową a makowcem?

Np. dzisiaj wstawione te dwa przepisy są niemal identyczne pod względem składników i wyglądu, jeden jest nazwany makowcem
https://gotujmy.pl/makowiec-krucho-drozdzowy,przepisy,175728.html
a drugi struclą makową
https://gotujmy.pl/pyszna-strucla-makowa,przepisy,175719.html



Druga rzecz co mi się przypomina to kiedyś dawno, dawno temu, jak człowiek był dzieciakiem, pamiętam, że były dwa rodzaje masła - czerwone i niebieskie. Nie pamiętam jaka była między nimi różnica.

Odpowiedz na/ edytuj Strucla - makowiec i masło