Świąteczne Porady na Wigilię

Święta są już tuż, tuż - przygotowania czas zacząć!

Mamy grudzień, w radiu coraz częściej słyszymy świąteczne piosenki, a w sklepach czujemy już wyraźny zapach pomarańczy, goździków i czekolady. Miesiąc pięknych Świąt, na które co roku czekają nie tylko najmłodsi, spotkań z rodziną, obdarowywania się prezentami, kosztowania tradycyjnych potraw wigilijnych właśnie się zaczął. Do tych pięknych momentów zostały niecałe cztery tygodnie, dlatego już dziś należy zabrać się za świąteczne przygotowania, by ten czas spędzić w gronie rodziny, czując zapach domowych wypieków i delektując się wytrawnymi potrawami.

Rozplanuj działania

Kluczem do sukcesu i bezstresowego przygotowania się do Świąt jest dokładne rozplanowanie działań. Nie musimy "dać się zwariować przedświątecznemu szaleństwu". Pamiętajmy, że "jaka Wigilia, taki cały rok" - dobrze jest zatem spędzić ten wyjątkowy dzień z bliskimi sercu osobami, bez zbędnych nerwów i stresów.

Początek miesiąca uczcijmy wielkimi porządkami i włączmy do tych działań każdego członka rodziny. Wspólne sprzątanie nie tylko nas zintegruje, ale także okaże się nieocenionym wsparciem dla pani domu. Kiedy ten najmniej przyjemny obowiązek będziemy mieli za sobą opanowanie kuchennych rewolucji, opracowanie koncepcji świątecznych dekoracji oraz wybór prezentów stanie się czystym relaksem.

Przygotuj wigilijne menu

Każda gospodyni doskonale wie, jakie potrawy wigilijne cieszą się największym uznaniem wśród członków jej rodziny. Z racji tego, że na świątecznym stole powinno się znaleźć 12 tradycyjnych potraw wigilijnych warto wcześniej zaplanować sobie menu. Niezbędne okaże się sporządzenie listy zakupów oraz delegacja części obowiązków. Nie ma nic przyjemniejszego od wspólnego wykrajania ciasteczek z dziećmi lub krojenia sałatki z najbliższymi przyjaciółmi.

Oczywiście dobre wiadomości są takie, że wiele z dań podawanych na wieczerzy można przygotować z pewnym wyprzedzeniem. Ba, one nawet wtedy lepiej smakują! Już dzisiaj zastanówmy się, ilu będziemy mieć gości tego dnia i przygotujmy odpowiednią ilość uszek, postnych pierogów czy pierniczków. Staropolskie receptury mówią, że ciasto piernikowe powinno trochę odleżeć, by wypiek się udał, był prawdziwie aromatyczny i odpowiednio korzenny. Wigilijne dania mają w sobie swoisty urok, planując odpowiednio działania w kuchni ustrzeżemy się nie tylko przed niepotrzebnymi nerwami, ale przygotujemy wszystko na czas zgodnie z najlepszymi standardami naszych babć.

Przygotowując wigilijne potrawy pamiętajmy, że organizacja wieczerzy w swoim domu to nie tylko ciężka praca w postaci pieczenia i smażenia ryb, to także duża przyjemność, bo swoim gotowaniem sprawimy komuś radość, a i dekorowanie ciast oraz ciasteczek to nie lada gratka dla każdej perfekcyjnej pani domu. Te małe rzeczy przesądzają o sukcesie całej wieczerzy, nie zapominajmy zatem o detalach.

Udekoruj dom na Święta

Kiedy nasz dom jest już w należytym porządku, a z kuchni docierają do nas piękne, świąteczne zapachy pozostaje już zająć się przystrajaniem drzewka, pakowaniem prezentów oraz wypisywaniem kart świątecznych. Spójna koncepcja jest tutaj mile widziana, ale nieobowiązkowa – pozwólmy sobie na świąteczne szaleństwo.

Kupując drzewko warto zaopatrzyć się także w kilka dodatkowych gałązek świerkowych, by przystroić drzwi wejściowe do swojego domu lub zorganizować stroik. Doskonalą dekoracją będzie też popularna Gwiazda Betlejemska.

Oddaj się świątecznemu relaksowi

We wszystkich swoich działaniach pamiętajmy, że Boże Narodzenie to szczególny czas, jeden z najpiękniejszych okresów w roku, gdzie możemy spotkać się z najbliższymi, mamy upust we wszelkich dietach i możemy realizować swoje podarunkowe listy marzeń. Korzystajmy z tego pełnymi garściami, delektujmy się wolnym czasem i pysznościami, które wylądują na naszym stole.

Wszystkim życzymy radosnych, spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia!