Anemia u 3 latka

Obserwuj wątek

Odp: Anemia u 3 latka

misia14
  • misia14

  • Posty: 414
  • Przepisy: 290
  • Artykuły: 17
Bunia ma racje....z tym,że 3 latek ma ząbki i powinno ich używać do gryzienia wiec możemy zostawiać jakies ulubione warzyko nie zmiksowane...nawet codziennie moze byc inne...należy tez zupy wzbogacać natka pietruszki.
Myślę, że dobrym napijem może byc napój kiwi bez kiwi czyli z pietruszki zielonej; najlepiej blenderem miksujemy pietruszkę wraz z wodą, dodajemy sok z cytryny i słodzimy cukrem albo miodem do smaku, przecedzamy.....dobrze jest tez pokazać aby dziecko widziało że i my dorośli wciągu dnia popijamy taki napój....co nie znaczy,że mamy o tym głośno mówić.....Pamiętajmy dziecko obserwuje i nasze nawyki żywieniowe
do kanapek zamiast liści sałaty można dodać listek surowego szpinaku....

Odp: Anemia u 3 latka

Babciagramolka
Co prawda żadne z moich dzieci i wnuków nie miało anemi ale może właśnie dzięki oewnym zasadom żywieniowym .
Trzy letnie dziecko to już duży malec i w zasadzie po za grzybami ( z ograniczeniem większych ilości składników powodujących wzdęcia więc kaupstnych , fasoli ,cebuli) i mocnoostrymi przyprawami - może jeść wsztstko. Wiele dzieci w tym wieku pija jeszcze mleko lub kaszę przed snem .Proponowała bym więc zrobic tak :

6.00- rano przed obudzeniem - lub bezpośrednio po ( jeszcze na śpiku ) podac małą butlę kaszy do której dołożyć pół łyzeczki masła i wkroplić wit A+D

8.00- pierwsze śniadanie , mała porcyjka twarożku ze śmietaną ( 2 łyżki ) ze szczypiorkiem ( położony na listku sałaty ) + 1/2 obranego ze skórki drobno pokrojonego pomidora +1/2 kromki ulubionego chleba bez skórki zmasłem pokrojonego w kwadraciki .Do popicia herbatka owocowa słodzona miodem , lub naturalny sok owocowy .
Albo jajecznica na maśle i mleku ze szczypiorkiem.Albo jajko po wiedeńsku .

10.00 - drugie śniadanie - budyń domowy na pełnym mleku z łyzeczka masła ( lub kupny ale dodac do niego masło ) + sezonowe miękkie owoce na budy ( kilka malin , jagód , truskawek + kostka czekolady potarta na budyń ( zawiera magnez i inne potrzebne człowiekowi ) .
Albo kisiel na owocach lyb naturalnym soku ( albo utarte na tarce lub drobno pokrojone owoce , lub zamiast połowy wody sok owocowy ( nie syrop )
Lub np szybkie tirramisu tj biszkopty na to serek posypać utartą czekoladą .
Albo marchew z jabłkiem i miodem utarte na drobnej tarce jarzynowej ( jak akceptuje pestki dosypać trochę pestek np słonecznka ).


12.30 zupa przecierana .Albo miksujemy tą którą gotujemy dla nas , albo wrzucamy do garnuszka kawałek kalafiora , 1 ziemniaka , 1/3 pojedynczej piersi kurczaka , szczypte soli i gotujemy .Ptem zmiksować , dodac łyżkę śmietanki i koperku .Dać w malutkiej miseczce z kluskami lanymi , odrobiną ryżu

Teoretycznie teraz powinna byc drzemka .

15.-30 - II danie - miesko rozdrobnione ( nawet jak pieczone to lepiej drobno usiekać i uformować kulkę niż dać w kawałku , ziemniaczane puree np z marchewką ( lub pietruszką ) - warzywa gotowane np pół marchewki z zupy pokrojone w drobną kosteczkę , utarte 1/3 buraczka gotowanego , jak dziecko lubi to po 1/2 pocietego cienko kiszonego ogórka w łapkę .Do popicia kompoty lub soki

17.00 podwieczorek- kawałek ciasta , do popicia na Inka z mlekiem lub kakao, owoce ze śmietaną , gofr , naleśnik z dżemem


19.30 - kolacja sałatka na z drobnego makarony z pokrojonym drobno kawałkiem gotowanego kurczaka z zupy , z ziemniaków z parówką , pasta z szynki nakładana na krakersiki lub kółka z chleba , tost zapieczony z serem żółtym .

22,00 - butla z kaszą


Dawałam małe pierożki ( wielkosci kołdunów - takie ja jeden raz ) z farszem miesnym w którym przemycałam odrobinę szpinaku lub wątróbki ) , pasztet z gotowanego mięsa ( kurczaka z watróbką ) , spaghetti nz małymi pulpecikami w sosie ( a w pilpecikach szpinak domieszany do miesa lub mieso pół na pół z warzywami z zupy ) . Warzywa w zupach proponuję miksowac lub przecierać - nie będzie grzebania że marchewki nie lubi .

Zrezygnować z napojów gazowanych , ciasteczek , batoników , chipsów .

Porcje muszą być małe ,. na małych talerzach - ma być kolorowo .

Je sam prze stole lub swoim stoliku w obecności osoby towarzyszącej , która dyskretnie pomaga drugim sztućcem - chwalac i podsuwajac jeszcze .Bez grajacego telewizora i biegania po pokoju .

Wiem ze to początkowo wydaje sie przerażające taki ,,koszarowy ,, rytm ale okazuje sie że zyskujemy przy tym masę czasu . Dziecko wie co kiedy sie dzieje i wchodzi w rytm i nawyk .
Nawet wyjscia z domu nie burzą tego rytmy bo na spacerze też możemy podac zupkę z termosu czy tartą marchew z pojemniczka zamiast wtykac dziecku w rękę drożdżówkę .
Mozna sobie pomagac gotowymi słoiczkami . Tzn np ziemniak purre + pulpet z kurczaka + marchewka ze słoiczka dla dzieci ( lub coś innego )

Odp: Anemia u 3 latka

misia5
  • misia5

  • Posty: 2274
  • Przepisy: 701
  • Artykuły: 0
Przy gotowaniu wszelkich zup dodawaj dużo natki pietruszki.
Dużo żelaza ma też pokrzywa, więc można z niej robić herbatę, żeby dziecko ją wypiło można dodać do niej soku owocowego.
Buraki oraz wątróbka też mają dużo żelaza przy czym nie każde dziecko zje wątróbkę.

Anemia u 3 latka

Pasi-brzuch
Moi drodzy moze wy mi podsuniecie jakies pomysly na potrawy dla 3 letniego chlopczka majacego anemie,maly jest troche niejadkiem wiec nie jest latwo gotowac dla niego, bede wdzieczny za wasze dobre serducha

Odpowiedz na/ edytuj Anemia u 3 latka