Menu na domówkę

Obserwuj wątek

Odp: Menu na domówkę

Jurek1957
  • Jurek1957

  • Posty: 8
  • Przepisy: 1
  • Artykuły: 0
Hallo!
W moich rodzinnych stronach (poludnie Polski, powiat Oswiecim, kolo Wadowic) "Domowka" na zywale sie "Prywatka" , gdze glonie gorowala tzw. zimna plyta, ktora dzisiaj nazyawa sie "Szwedzki stol" jednak minimum jedno danie bylo zawsze na goraco. Dzisiaj na cieplo robie dla niemickich lakomczuchow glownie Bigos ( po niemiecku Bigosz), ale jak nie podalbym golabkow lub pierogow z miesem to podejzewam, uznali by to jako, ze nasze nabyte poprzez zwiazek malzenski zwiazki rodzinne i przyjazn stoja pod wielkim znakiem zapytania. U mnie w domu nie wyorazaja sobie zimnej plyty bez polskich wedlin i polskiego sosu tatarskiego, czy przygotowanego wlasnego polskiego chrzanu. Kiedys bala wrzawa- Jurek ten przepis musze miec! Ok, Masz tylko z kad wezmiesz polska kiszona kapuste i kielbase zwyczajna? O! I tu zakonczyly sie prosby o przepisy polskiej kuchni. To nie znaczy, ze Niemcy nie znaja kiszonej kapusty. Nie prawda ich narodowa wizytowka na swiat jest golonka kapusta kiszona i ziemniaki. Mam na mysli stara niemiecka kuchnie, ktora jest bardz zblizona do kuchni polskiej lub odwrotnie. Ten temat pozostawiam do kazdego wlasnego zdania. Ale wracajac do sprawy, to dzisiesza niemiecka kuchnia opiera is na M´Donaldzie, Pizzy, Kebabach, Gyrosach i innych nalecialosci ze swiata. Tradycyjna kuchnia niemiecka umiera tak jak zresza i polska. Mam nadzieje, ze uczestnicy portali kulinarnych nie dopuszcza do zaponienia polskiej ,wsanialej kuchni opartej na wielowiekowej mieszaninie roznych kultur i kuchni swiata. Chlera, chyba zbyt daleko odbieglem od tematu. Sorry!

Odpowiedz na/ edytuj Menu na domówkę