Forum dla działkowców

Obserwuj wątek

Odp: Odp: Forum dla działkowców

zuzi napisał(a):

Kaziku wezme pod uwage to co napisałeś.
Ps.Obecnie mam kratownice podobną do twojej i wydawało mi się że może byc niestabilna jak winogrona obrodzą.


Jeśli obawiasz sie o stabilność, to majac dwa krzewy ustaw dwie kratownice na trzech słupkach tworząc kąt prosty.Tylko najlepiej słupki wstaw w metalowe uchwyty, dostępne w sklepach ogrodnivczych, są ocynkowane i stosunkowo tanie, wytrzymają parę lat. Zapobiegnie tio gniciu drewna przy ziemi, przed tem dobrze jsst dolne ok20 cm nasaczyć mocno ojejem sinikowym przepalolonym.
Gdy zaczynałem swoje winorośle rozpinać na kratownicach to nie było takich luksusów i musiałem użyć do tego kątowników i betonu częćsi drewniane(słupki) od dołu (ok 30 cm) nasączałem przepalonym olejem silnikowym, pozostałe pokostem lnianym na goraco. Te widoczne na zdjeciu mają już 10 lat w zeszłum roku część pomalowałem drewnochronem, a część w tym roku na jesieni wymienię.
Ważna uwaga : w celu umożliwienia stałej konserwacji kratownicy z drewna, nie należy przeplatać łodyg przez kratownice, a mocować-przywiązywać je od strony słonecznej, w przypadku koniecznej konserwacji można całość odchylić od kratownicy i bez problemów wykonywać wszelkie prace.
Łatwiej jest, gdy zamiast kratownicy użyjesz haków wkręcanych (podobnych w kształcie do znaku zapytania) i drutu pokrytego tworzywem również dostępnego w sklepach ogrodniczych.
Pozostają wówczas do konserwacji tylko słupki i rozpora u góry zapobiegajaca wychyleniu słupków do środka , pod obciażeniem winorośli, a i łodygi można przeplatać pomiędzy drutami. Jjeśli dasz poziomo co 20 cm to nie trzeba dawać pionowego rzędu, rozpiętość słupków tylko nie powinna być większa niż 2 m , ze względu na większe jednak obciążenie.
Można użyć grubszego drutu miedzianego w izolacji ale nie wiem czy izolacja ta wytrzyma warunki atmosferyczne na długo. Aluminiowy drut nie nadaje się, za szybko utlenia się i kruszeje (sprawdzone!)

Odpowiedz na/ edytuj Forum dla działkowców