De volaiile

Obserwuj wątek

Odp: Odp: Odp: Odp: De volaiile

Babciagramolka
Pyza napisał(a):

a ja to już mam uczulenie na wszelkie bigosy, które z bigosem wspólną mają tylko kapustę no i właśnie risotto.... Cóż, nie każde danie z ryżu to risotto chociaż risotto zawsze z ryżu będzie. Tak samo bigos w naszej kuchni zawsze jest z kapusty, ale nie każda duszona kapusta będzie bigosem. A już bigosy z cukinii czy czegoś innego to totalna pomyłka - oczywiście w nazwie bo samo danie może być bardzo pyszne - tylko po co je nazywać bigosem? Wiem, że pochodzenie samego słowa/nazwy nie jest do końca jasne i jednoznaczne, ale dla mnie bigos to bigos i ani kroku w bok


Z bigosem to Pyzuniu kłopot .Bo nazwa pochodzi od bigosować czyli siekać i pierwotne dotyczyła raczej siekania szablą wroga . Upierała bym sie by nie stosowac nazwy po polsku lub staropolski do kapusty z czegoś innego niż kapusta . To samo dotyczy koncentratu w bigosie . Można go dodawać i jest pyszny - wiele osób tak robi ale nie może to być bigos staropolski bo pomidory dodarły do nas dopiero na przełomie 18/19 wieku wiec jaki to staropolski.

Nie bujmy się pisać o kapuście z boczkiem i kiełbasą , że to kapusta z boczkiem i kiełbasą - po co zaraz bigos ?


Odpowiedz na/ edytuj De volaiile