Tutaj zgłaszamy łamanie regulaminu serwisu

Obserwuj wątek

Odp: Odp: Odp: Odp: Odp: Tutaj zgłaszamy łamanie regulaminu serwisu

Pinky
  • Pinky

  • Posty: 11
  • Przepisy: 0
  • Artykuły: 0
Babciagramolka napisał(a):

Pinky napisał(a):

BabciuGramolko.

Przepis kulinarny nie jest utworem. Nie bede sie klocil ale tak jest i tyle
.Tak jak cytat "ciemnos, widze ciemnosc. ciemnosc widze" nie jest wlasnoscia pana Machulskiego.

Ksiazka kulinarna jest objeta utworem. Przepis kulinarny wraz ze sposobem przygotowania nie jest (w ogolnym ujeciu) ale np sposob podania jest.
Tyle.
Mowie co mowia przepisy i jakie sa ustalenia odnosnie tego.
Uwazasz inaczej - Twoje prawo.

P.



Tekst przepisu jest takim samym tekstem jak wiersz , opis czegoś , rozprawka . Tekst to tekst i ne ważne o czym mówi czy o polityce czy o zupie pomidorowej . Proszę sobie przeczytac tekst Prawa Autorskiego . Przepis zamieszczony w gazecie , książce kucharskiej czy na stronioe kulinarnej w internecie jest chroniony tymi samymi zasadami Prawa Autorskiego . I nie wazne czy ten przepis napiszę ja czy uznany kucharz .Mozna sie spierac co do wartosci zarówno z kulinarnego jak i literackiego punktu widzenia - ale fakt autorstwa nie podlega dyskusji . Cudzy tekst można cytować ( podając żródło i autora , biorąc w cudzysłów ) we fragmentach - na zamieszczenie całosci tekstu trzeba mieć zgodę autora .

Ach - jeszcze jedno- jestem Babciagramolka - nick jest całością i jest pisany w formie jednego słowa bez dużych liter w środku .


Nie zawsze przepis kulinarny będzie dziełem, a nawet jeśli to nie zawsze będzie objęty ochroną.
Zgodnie z art. 2(1) prawa autorskiego ochroną objęty może być wyłącznie sposób wyrażenia; nie są objęte ochroną odkrycia, idee, procedury, metody i zasady działania oraz koncepcje matematyczne. Wydaje się zatem, że ochronie będzie podlegał opis czynności ujęty w unikatowy literacki język nie zaś to co w sumie najważniejsze czyli proporcje składników, czas mieszania,normalnie ujęty sposób przygotowania, gotowania itp

I tak najczesciej interpretuje to sad.
Mozesz sie nie zgadzac - tak jak powiedziałem Twoje prawo.

EOT.

Odpowiedz na/ edytuj Tutaj zgłaszamy łamanie regulaminu serwisu