Prawo Autorskie

Obserwuj wątek

Odp: Odp: Prawo Autorskie

Babciagramolka
Bahus napisał(a):

Poniżej to co znalazłem w nowym numerze "Angory" w dziale "prawnik radzi"


Prawa autorskie dzielą się na osobiste i majątkowe. Te pierwsze chronią więź twórcy z utworem nieograniczoną w czasie i niepodlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu, a w szczególności prawo do:

1) autorstwa utworu;
2) oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo;
3) nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania;
4) decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności;
5) nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.

Z kolei autorskie prawa majątkowe, czyli prawa do korzystania z utworu i otrzymywania wynagrodzenia za to korzystanie, gasną z upływem lat siedemdziesięciu:

1) od śmierci twórcy, a do utworów współautorskich - od śmierci współtwórcy, który przeżył pozostałych;
2) w odniesieniu do utworu, którego twórca nie jest znany - od daty pierwszego rozpowszechnienia, chyba że pseudonim nie pozostawia wątpliwości co do tożsamości autora lub jeżeli autor ujawnił swoją tożsamość;
3) w odniesieniu do utworu, do którego autorskie prawa majątkowe przysługują z mocy ustawy innej osobie niż twórca - od daty rozpowszechnienia utworu, a gdy utwór nie został rozpowszechniony - od daty jego ustalenia;
4) w odniesieniu do utworu audiowizualnego - od śmierci najpóźniej zmarłej z wymienionych osób: głównego reżysera, autora scenariusza, autora dialogów, kompozytora muzyki skomponowanej do utworu audiowizualnego.

( Tygodnik"ANGORA" nr 32 z 8 sierpnia 2010, strona 37)

Dokładnie.Masz rację . To art 16 i 17 Prawa autorskiego.

Ja tylko jednego nie rozumiem .Czemu ludzie tak bezmyślnie kopiują . Przecież nikt nie neguje i nie zabrania wzorowania się na przepisach innych .
Zobaczcie np to :
Bahus robi gulasz z fasolką szparagową i ja robię gulasz z fasolka szparagową .-
- Bahusa : Gulasz wieprzowy z fasolką
-mój : Lipcowy gulasz
Pomysł ten sam - przepisy zupełnie różne .Potrawy pewnie podobne ale inne . Jak by poszperał to jeszcze pewnie kilkadziesiąt zupełnie innych przepisów na gulasz z fasolka by znalazł w necie ( o książkach juz nie mówiąc ) .I o to chodzi .O to żebym zerknęła na Heni szczawiowy krupnik i zrobiła go po swojemu albo jak gotuję identycznie to po prostu nie wstawiała tego jako mojego autorstwa . To takie proste .

Odpowiedz na/ edytuj Prawo Autorskie