Przepis na kolacje!

Obserwuj wątek

Odp: Odp: Przepis na kolacje!

maciek_001
dzuta1901 napisał(a):

witam wszystkich!
chcę zrobić dla moich rodziców uroczystą kolację i nie wiem co moge dla nich przygotować... dradzicie mi cos?

Cześć,
na kolację proponuję dwa proste dania i deser.

1. Przystawka oparta na wędzonych rybach i dodatkach
2. Drugie danie; mięso z podudzi indyka, ziemniaki, zielona sałata, żurawina
3. Deser

1. Przystawka
a) Skoro to są rodzice, to możesz odstąpić od sztywnych zasad i podać gotowe talerzyki.
b) Chcesz bardziej elastycznie i elegancko, przygotuj to samo, ale osobno na małych półmiskach i w miseczkach.
c) Do przygotowania przystawki weź pod uwagę tylko gotowe składniki, np.:
- sardynki w oleju
- kawałek wędzonego łososia i/lub wędzonego pstrąga
- pomidory
- papryka w zalewie
- grzybki marynowane
- zielony ogórek
- kiszony ogórek (zamiast np. papryki)
- zielona sałata; lodowa lub strzępiasta
- cytryna nie jest konieczna, jeśli będzie papryka i grzybki
- oliwki
- białe pieczywo, masło
- jajka na twardo

Na części talerzyka połóż listek sałaty, a na nim osączone 2 sardynki, dwie ósemki lub ćwiartkę papryki i dwie ćwiartki zielonego ogórka o długości ok. 10 cm.
Na drugiej połowie kładziemy 2 kawałki łososia, 2-3 ósemki pomidora i kilka oliwek.
Grzybki, jajka na twardo w połówkach i kiszony ogórek lepiej podać osobno.

Przed położeniem na talerz ogórki i pomidory należy posolić, delikatnie popieprzyć i skropić cytryną.
Jeśli masz czas i ochotę, to jajka na twardo możesz udekorować czerwoną ikrą z pstrąga. Zdjęcie jest niestety z komórki.
Na tę ilość gości całkowicie wystarczy Ci jeden mały słoiczek (szukaj większych ziarenek).
Z połówek jajek możesz wyjąć żółtko i nałożyć ikrę, lub nie wyjmować żółtka, tylko wokół niego ułóż (wyciśnij z tubki) wianuszek z pasty rybnej, żeby ikra nie spadała. Nie rób więcej, jak dwie połówki jajka na osobę.
Wszystko to możesz przygotować na osobnych półmiskach i też będzie dobrze.
Zwróć uwagę, że masz ogromne możliwości doboru składników i ostatecznie dasz to, co dostaniesz.
I drugi atut jest taki, że nic nie musisz robić, tzn. gotować i martwić się, czy wyjdzie.
Martw się o drugie danie.

Zamiast tego wszystkiego możesz również kupić jednego młodego węgorza i pokroić go (razem ze skórą) na 5 cm kawałki, ułożyć w kółko na półmisku i podać jedynie z białym pieczywem, masłem i ósemką cytryny.
To by była przystawka.
Do tej przystawki nie podawaj wina – nie pasuje.
Nie jestem zwolennikiem wódki, ale tutaj najlepszy jest kieliszek zimnej, czystej wódki.
Jeśli ma nie być alkoholu, pamiętaj o dobrej, gorącej herbacie i nie dawaj żadnych zimnych napojów.
A najlepiej w ogóle nic, tylko dopiero do drugiego dania.
obrazek

Odpowiedz na/ edytuj Przepis na kolacje!