Tutaj zgłaszamy łamanie regulaminu serwisu

Obserwuj wątek

Odp: Odp: Tutaj zgłaszamy łamanie regulaminu serwisu

Babciagramolka
wielkiczarownik napisał(a):

Kolejny serwis, który nie rozumie słowa plagiat. Plagiat to podpisywanie się z imienia i nazwiska pod cudzą pracą, twierdzenie, że się coś samemu wymyśliło. Od kiedy to trzeba podawać autora dania? Od kiedy to wykonywanie ciasta z cudzego przepisu jest przestępstwem? Tworzone są powiedzmy wprost durne regulaminy nie podparte prawem, a raczej brakiem jego znajomości. Zamiast tego mamy festiwal "własnej twórczości","autorskich" przepisów, które różnią się jedynie ujęciem przepisu własnymi słowami, zmiana proporcji. Nikt z was nie wymyślił zupy koperkowej. A tłumaczenie się, że się plagiatu nie popełniło, bo przepis pochodzi ze starej gazety, jest od babci, jest co najmniej dwuznaczne. Skoro nie ty jesteś autorem, a skąd go masz, podaj jego twórcę. Nie da się prawda, nie w przypadku popularnych przepisów.
Skąd w ogóle pomysł, że ludzie wykorzystujący dany przepis, uważają się za jego autora?



Jak juz jestem przy komputerze to może wtrącę się w dyskusję .
Nawiązując do zrozumienia określenia co jest plagiatem a co nie .
Wielkiczarowniku - mylisz plagiat z patentem . To patent chroni wykonanie czegoś - Prawo Autorskie ( i Regulamin strony ) chronią ,, dzieło ,, czyli tekst lub zdjęcie potrawy.
Nie jest objęte prawami autorskimi gotowanie np. gulaszu z pietruszką - ale jeśli ja japiszę przepis na taką potrawę i użyję tekstu ,,... wieprzowinę od szynki pokroić w drobną kostkę - metalowym nożem na drewnianej desce , a pietruszkę utrzeć na plastikowej tarce jarzynowej .... ,, - to chroniony jest ten tekst .Można ugotować gulasz z pietruszką - można napisać jak się go robi - ale nie można skopiować mojego tekstu i wstawić go jako swojego .Bo wtedy to będzie plagiat. Można zacytować część cudzego tekstu ( biorąc w cudzysłów i podając źródło z którego cytujemy i autora cytatu ) .
Żadne prawo nie zabrania gotowania ogólnie znanych potraw czy posiłkowania się cudzym przepisem - nie wolno tylko podawać się za autora zdjęć czy tekstów , kopiować ich i wstawiać w inne miejsce bez zgody autora , ani tym bardziej nie wolno sobie przypisywać autorstwa TEKSTU ( przepisu ) i ZDJĘCIA ( potrawy czy czegoś innego ) .

Proszę zrozumieć , że przy uwagach dotyczących plagiatów nie chodzi o zarzut , że ktoś gotuje zupę koperkową którą wymyślił ktoś inny - chroniony jest tekst którym autor to opisał ( nawet laurka zrobiona dla Babci przez 3 latka jest dziełem autorskim i nie wolno tak sobie jej skopiować i użyć ).

Odpowiedz na/ edytuj Tutaj zgłaszamy łamanie regulaminu serwisu