Tutaj zgłaszamy łamanie regulaminu serwisu

Obserwuj wątek

Odp: Tutaj zgłaszamy łamanie regulaminu serwisu

Babciagramolka
Jeśli mogę wyrazić swoje zdanie . Myślę ,że wcale nie chodzi tu o to byśmy nie przedstawiali lub nie korzystali z przepisów z książek , prasy czy innych portali - bo jak pisze Bahus wszyscy jak to jesteśmy jesteśmy maniakami gotowania ( mam taką nadzieję ) i nie jesteśmy tu dla nagród , prestiżu czy rywalizacji ( choć przyznam ,że adrenalinkę to podnosi ) . Tylko elementarna uczciwość tak jak w całym życiu wymaga by posługując się cudzą pracą podawać autora i miejsce pochodzenia . Jeśli cytujemy w jakiejś pracy cudzy tekst to bierzemy go w cudzysłów , podajemy autora i źródło. I tylko tego oczekiwała bym jeśli ktoś podaje cudzy przepis .Nie wspominam tu o zdjęciach bo tu jest sprawa oczywista - są chronione prawami autorskimi i sprawa jest jasna - nie wolno podawać się za autora jeśli nim się nie jest .
Z przepisem uważam ,że jest tak . Jeśli używam przepisu np Pana Makłowicza - uważam ,że jest tak dobry ,że koniecznie chcę go polecić to robię to na forum podając link do niego .Jeśli przepis jest w książce to podaję żródło , autora i opisuję własnymi słowami jak potrawę robiłam .Nie kopiuję i nie wklejam bezmyślnie bo to sugeruje ,że potrawy wcale nie robiłam .Jeśli mam możliwość zrobienia zdjęcia to je robię - jak nie to nie . To nie ma znaczenia .A jeśli już ktoś ma kłopot ze sformułowaniem opisu przygotowania potrawy ( mało prawdopodobne bo to nie konkurs literacki i pewne nieporadności nie są przeszkodą ) - to niech weźmie tekst który kopiuje w cudzysłów tak jak to jest w zwyczaju.
Myślę ,że sprawa tak bardzo bulwersuje dlatego ,że wszyscy widzimy co się dzieje .Niestety są tu ( tak jak na każdej stronie kulinarnej ) osoby , które tak bardzo chcą wygrać w jakimś konkursie , wstawić jak największą ilość przepisów , że nie cofną się przed niczym .Nie bardzo rozumiem po co . Bo przecież nie ilość , a jakość tak na prawdę się liczy i to czy ktoś jest miły , sympatyczny . Osobiście wolę mieć wśród znajomych kogoś kto ma 5 przepisów które sam przygotował niż z kogoś kto się popisuje kopiując cudza pracę .Często jest tak ,że na jakiś pomysł kulinarny wpada niezależnie od siebie kilka osób - ale to się czuje ,że to są ich pomysły. Wystarczy przeczytać kilka przepisów kogoś by się zorientować w jego preferencjach . Jeden w składnikach będzie mieć Jarzynkę - drugi Vegetę . Ktoś do ciasta używa masła inny margaryny . A jak już są zdjęcia to już w ciemno można rozpoznać autorstwo. Każdy ma swoją zastawę stołową , swoje półmiski, filiżanki - sposób podawania i dekorowania , serwetę na której wszystko stoi . To się widzi . Na krótką metę można bajerować - ale po co ?
Sprawa jest prosta - nie jestem autorem przepisu- podaję autora i jest ok , a wszyscy są wdzięczni za to ,że poleca się dobry przepis .
Otwartą sprawą pozostawało by punktowanie takiej publikacji . Jestem za tym by nagradzać za taki cytowany przepis ( pod warunkiem ,ze uczciwie podany zostanie podany autor i źródło - lub jak się nie zna bo jest to np stary wycinek z gazety- to napisane jest nie pamiętam przepis jest to ze starej gazety ) .
I to by było tyle moich przemyśleń w tej sprawie .

Odpowiedz na/ edytuj Tutaj zgłaszamy łamanie regulaminu serwisu